„Kdo má daňového poradce, tomu se termín prodlužuje o tři měsíce,“ připomněl ředitel prostějovského finančního úřadu Pavel Michalec. Pro ty, kdo odevzdání přiznání nechají opravdu až na poslední chvíli, budou úředníci u přepážek k dispozici déle.

„Co se týče podatelny, budeme mít až do 2. dubna otevřeno denně od osmi ráno do šesti hodin večer. Pokladna bude fungovat jen do patnácti hodin. V sobotu pak otevřeme od osmi hodin ráno do poledne,“ informoval Pavel Michalec.

Daňové přiznání zatím neodevzdal ani Jaromír Soukeník z Prostějova.

„Každý rok se opakuje stejný scénář. Pořád to odkládám a odkládám, takže se pak zbytečně stresuji. Navíc jsem začal pracovat mimo Prostějov. Když mi včera manželka volala, že mají otevřeno i v sobotu, spadl mi kámen ze srdce,“ nechal se slyšet Soukeník, který počítá s tím, že si bude muset vystát frontu.

Podle prostějovských úředníků ale velké obavy z dlouhého čekání mít nemusí.

„Větší fronty se u nás netvoří. Uvidíme, jak to bude vypadat v sobotu a v pondělí. Každopádně jsme na větší nápor klientů připraveni,“ ujistil ředitel finančního úřadu.

Kdo nestihne odevzdat přiznání daní ani v pondělí, má šanci ještě dalších pět pracovních dnů, kdy trvá takzvaná leberační lhůta. Potom už může finanční úřad udělit pokutu za pozdní podání daňového přiznání. Tu vypočítá procentem z vyměřené daně, minimální výše sankce je však pět set korun. Daňové přiznání podávají každoročně fyzické i právnické osoby. Za pracovníky, kteří neměli žádný vedlejší příjem, může přiznání vyřídit zaměstnavatel­. (kas)