„Kvůli střepům z lahví a injekčním stříkačkám tu nedávno byli městští strážníci. Paní se sousedství mě varovala, ať s dětmi na hřiště raději nechodím,“ poukázala na problém, který zaskočil rodiče dětí v Tylově ulici, Ivana Valentová.


Obavy o zdraví svých dětí zažili i obyvatelé Vrahovické a Květné ulice. Píchnutí o infikovanou jehlu totiž s sebou může přinést konkrétní zdravotní riziko.
„Může dojít k přenosu hepatitidy typu B a C. Onemocnění je sice léčitelné, ale průběh nemoci nemusí být příznivý. Může dojít k poškození jater a léčba může trvat od několika týdnů až po několik let,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči prostějovské nemocnice Hana Řehulková.

Prostějovské kontaktní centrum Želva pracuje s osmi desítkami problémových uživatelů drog. Těch, kteří s centrem nespolupracují, je však mnohem víc.
„Podle koeficientu, kterým se stav nitrožilních uživatelů počítá, odhadujeme, že jich může v Prostějově být až dvě stě,“ uvedla vedoucí centra Iva Součková s tím, že místní narkomani užívají hlavně pervitin a heroin.

Použité stříkačky končí v Želvě

„V rámci terénní práce se snažíme zmapovat lokality, kde se scházejí, průběžně kontrolujeme dětská hřiště, parky, okolí škol a restaurací. Na uživatele drog, kteří jsou s námi v kontaktu, se snažíme působit pomocí výměnného programu, kdy jim za použité jehly dáváme čisté,“ dodala Součková.
Dětská hřiště kontrolují také strážníci Městské policie v rámci pochůzkové služby a okrskáři. „Týdně najdou zhruba pět kusů použitých injekčních stříkaček.Ty pak odevzdávají ve speciálních nádobách kontaktnímu centru Želva k likvidaci,“ vysvětlil šéf prostějovských městských strážníků Jan Nagy.
Své vědí o nočních dýcháncích i učitelky Mateřské školy ve Fanderlíkově ulici. Přes plot jim někdy lezou party dospívající mládeže a nechávají za sebou nepořádek.


„Po víkendu občas najdeme na zahradě rozbité láhve od alkoholu a spoustu odpadků, ale jehly zatím ne. Přesto pokaždé prohlížíme pískoviště a kontrolujeme i houpačky a průlezky, jestli nejsou narušené,“ poznamenala učitelka Alena Žáková.