„Je to až neuvěřitelné, jak se dokáží někteří lidé chovat k přírodě. Místo aby vyhodili odpadky do popelnice, tak jimi zaneřáďují přírodu. Je dobře, že se ochránci přírody do úklidu pouští, jinak by to tam vypadalo jako na smetišti. Místo aby sloužil biokoridor k rekreaci, tak slouží jako skladiště odpadků," kroutil hlavou Václav Skála z Prostějova.
Aktivita ochránců přírody a dobrovolníků, kteří se do úklidu zapojují, je pro hospodáře vítanou pomocí.
„Vzhledem k rozsahu území, které spravujeme, k počtu zaměstnanců a jejich povinnostem plnit i jiné úkoly, ale především kvůli nedisciplinovanému chování některých lidí je bohužel nemožné udržet břehy našich řek zcela čisté. Proto si takových aktivit velmi ceníme," řekl Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy.
Údržba koryt řek a jejich břehů je přitom jednou ze zásadních vodohospodářských činností.
„Je to nezbytné pro udržení průtokové kapacity," vysvětlila Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy.
26 pytlů odpadu a lavičky v řece
Břehy řeky Hloučely ukrývali po letních měsících opravdové „poklady". Ochráncům přírody se spolu se čtyřicítkou dobrovolníků podařilo sesbírat desítky pytlů plné pestrého odpadu.
„Nasbírali jsme 28 pytlů odpadu. Kromě spousty plastů a skleněných lahví od alkoholu jsme sesbírali dva pytle střepů z lahvového skla. Někdo tam snad musel dovézt celý vozík," kroutila hlavou Eva Zatloukalová z Ekocentra Iris.
Problémová jsou i místa kolem posezení.
„Přímo do koryta řeky někdo přenesl od cesty dvě lavičky, kolem kterých byl pěkný nepořádek. Muselo to být v létě, protože to bylo koryto řeky vyschlé," vysvětlila Eva Zatloukalová.
Práce v biokoridoru Hloučela však ještě nekončí. Ochránci přírody v něm letos plánují vysadit desítky nových stromů.
„Celkem máme sto šedesát stromů ze školky z městských lesů. Jedná se o duby, jasany a lípy," vyjmenovala Eva Zatloukalová. (ham)