„Tento krok jednoznačně hodnotím jako nejlepší variantu," vyjádřil se Jaromír Schön, ředitel Základní školy a gymnázia města Konice.
„Stávající podoba znevýhodňuje odborné školy a některé studenty gymnázií. Týká se to například přírodovědných oborů, které oproti studentům humanitních oborů maturují z více předmětů," řekl Jaromír Schön a dodal, že ačkoli je současná podoba minimalistická, nastavila určitou laťku. Vítá, že se poslanci nakonec rozhodli pro variantu 2+2, tedy dva povinné a dva nepovinné předměty. Studenti tak budou povinně maturovat z češtiny a cizího jazyka či matematiky, původně však měli mít na výběr ještě z občanského a společenskovědního základu či z informatiky.
„Právě u informatiky bych v případě zavedení očekával problémy, protože tento předmět se těžko hodnotí," míní ředitel konické školy.
S úpravou státních maturit souhlasí i ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově Michal Šmucr.
„To, co se odehrávalo ve Sněmovně, byla jediná možnost, jak zracionalizovat problematickou strukturu maturit," vyjádřil se Michal Šmucr. „Cením si toho, že novela přinese organizační zjednodušení a jednu úroveň zkoušek," dodal šéf prostějovského gymnázia.
Zjednodušení systému maturit očekává od novely Zdeněk Mendl, ředitel Švehlovy střední školy polytechnické v Prostějově.
„Souhlasím s tímto krokem, který by měl přinést snadnější organizaci. Otázkou však je, jakou formou budou zkoušky koncipovány. Záleží, ke které variantě se forma maturit přiblíží. Zda k té lehčí, nebo těžší," upozorňuje Zdeněk Mendl.
Další změny
Novela zákona počítá také s tím, že písemné práce nebudou známkovat anonymní hodnotitelé, které vybíralo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT, ale učitelé jmenovaní ředitelem školy. Změny se mají týkat také lhůty odvolání ke krajskému úřadu nebo ministerstvu školství. Místo dosavadních osmi nebo pěti dní mají mít studenti nově na odvolání dvacet dní.
Změny reagují na kritiku letošních maturit, které byly podle studentů i odborníků příliš obtížné. Novelu nyní posoudí Senát. Aby pozměněná pravidla mohla příští rok platit, musí je senátoři schválit do 15. listopadu. Do tohoto termínu totiž studenti odevzdávají přihlášku k maturitě. Podle ministra školství jde o řešení na dva roky, během nichž má expertní komise připravit koncepční změny v podobě státních maturit. (ham)