„V pondělí jsme začali vytápět,“ informoval ředitel Domovní správy v Prostějově Vladimír Průša. Ceny plynu se zvedly od ledna letošního roku o 31%.

„V rámci podniku se snažíme šetřit kde můžeme, ale s cenou plynu neuděláme nic,“ upřesnil Průša.

Zálohové ceny tepla tak domovní správa zvýšila o 6,3%, což pocítí velká část Prostějovanů na svých účtech.

Dřevem netopí jen lidé na vesnicích, kteří mají vlastní les a pravidelný přísun dřeva, ale i obyvatelé novějších rodinných domů, kteří si tak přitápí. To potvrzuje i majitel pily v Přemyslovicích Zdeněk Lehar: „V poslední době se staly krby a krbové vložky ohromně populární.“

Když nemají lidé doma starý kotel na tuhá paliva, tak si pořídí krb, jenž kromě praktického využití má i estetická hlediska a stavba nového rodinného domku se bez něj prakticky neobejde.

Poptávka po palivovém dříví a dřevěných briketách je už celoroční.

„Loni jsme ukončili prodej v květnu, ale letos prodáváme nepřetržitě,“ upřesnil nárůst prodeje Lehár.

Největší nárůst zájmu o dřevo je od konce léta do podzimu. „Nejoblíbenější je buk, ale protože je nejdražší tak se hodně kupuje dub i bříza,“ vysvětlila Lenka Málková z firmy Palchyma ze Soběsuk, která také prodává palivové dříví.

Podle lékařů se nárůst respiračních onemocnění kvůli zhoršení počasí nekoná. Stav nemocných odpovídá ročnímu období.

„Ale během dvou až tří dnů očekávám větší příchod pacientů, protože spousta lidí je nachlazených nebo se snaží nemoc přechodit,“ uvedla prostějovská praktická lékařka Anna Šulcová.