„I přes napadlý sníh přetrvává v regionu sucho. Průtoky ve vodních tocích jsou v porovnání s dlouhodobými lednovými průměry i nadále podprůměrné a dosahují většinou jen dvaceti až padesáti procent normálu," informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Dlouhodobý pokles srážek v našem regionu nejvíce pociťují na prostějovských říčkách Hloučela a Romže.

„Zatím to ještě není žádná katastrofální situace. Hodně pomohl lednový sníh, který přece jen zvýšil objem vody v krajině. Ale na druhou stranu to zase není úplná sláva, a pokud srážek nepřibude, budeme se v létě potýkat s velkými problémy," popsal aktuální stav správce biokoridoru Hloučela Martin Pivoňka.

Před suchem varuje i generální ředitel

Nepříznivých předpovědí se obává i generální ředitel Povodí Moravy.

„V případě další suché zimy, tedy období bez srážek a sněhu, budeme v létě velmi intenzivně pociťovat negativní dopady na zdroje vody", varoval ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Velké škody způsobilo loňské sucho i rybářům, kteří museli nejprve okysličovat rybníky, pak neměli z čeho napájet sádky a teď se jen modlí, aby do léta dostatečně napršelo.

„Teď už je to trochu lepší, když nasněžilo. Nejhorší to bylo v létě, když zaschly vyšší toky Hloučely a Romže. Náš revír to sice ustál, ale rozhodně nám to nepřidalo. Na Prostějovsku je obecně problém s nedostatkem vody," povzdychl si jednatel Rybářského svazu Prostějov Pavel Müller s tím, že je důležité, aby zůstal objem vody v nádržích alespoň takový, jaký je teď.

Kam voda mizí?

„V těch největších vedrech vodohospodáři začali regulovat toky, takže jsme to parné léto zvládli. Záhadou však je, že jakmile relativně silný tok Romže překročí most mezi Kostelcem a Lešany, najednou se voda ztrácí. Pravděpodobně se jedná o velký odběr některých z blízkých firem, což budeme v brzké době určitě řešit," dodal jednatel prostějovského Rybářského svazu Pavel Müller.

Lidé se zatím omezování bát nemusí, ačkoliv mráz brzdí horské bystřiny, které zásobují řeky.

„Nízké teploty způsobují postupné zamrzání toků v horských oblastech, což ještě snižuje objem vody v krajině. Naštěstí průtok v tocích stále pomáhají zajistit přehrady, díky kterým nedochází k omezování schválených odběrů." uzavřel generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.