Seriál osmi praktických lekcí, který vede Miloslav Kolář seznamuje seniory s počítačem a jeho funkcemi. Navštěvovat kurzy se však podařilo, pro omezenou kapacitu knihovny, pouze osmi zájemcům.

„Jedni už se s počítačem seznámili dříve, jiní jej vidí poprvé. Je těžké lekce nastavit tak, aby byli spokojení všichni a nereptali," smál se Miloslav Kolář, který dříve přednášel v Praze policejním statistikům.

„Chtěl bych tento kurz udělat znovu v únoru, kde bychom se více věnovali třeba práci s fotkami, které nestíháme, a od září příštího roku bych chtěl otevřít opět kurz pro začátečníky. Musím se na tom ale ještě dohodnout s vedením," navrhuje dobrovolný počítačový lektor Miloslav Kolář další kurzy.

„Knihovna do budoucna uvažuje o pokračování kurzů. Pan lektor zjistil, že je nutné jednat s těmi staršími žáky pomaleji. Takže by bylo dobré ty kurzy zopakovat," řekl vedoucí úseku vzdělávání a asistent v jednom, Tomáš Štefek.

Senioři jsou s kurzy, i přes drobné připomínky spokojení.

„Lektor má přiměřené tempo. Je bezva, že tu máme dva lidi k ruce. Když se totiž člověk zadrhne, přijdou, poradí a pomohou, jak dál," je rád Antonín Dušek, že jim v počítačovém zápolení pomáhají i asistenti.

Někteří by dokonce podle vlastních slov byli bez asistentů ztracení.

„Nikdy jsem se s počítačem nesetkala, dostala jsem jej, a není nikdo doma ani v baráku, kdo by mi poradil. Do kurzu jsem nastoupila až později. Je to na mě s tím počítačem moc složité. Neumím základy, natož tabulky," postěžovala si osmašedesátiletá Elena Šimanová, která přemlouvala svou sestru, aby si darovaný počítač raději odvezla.

Překonat počítačové novoty je někdy problém. Žáci Miloslava Koláře se mnohdy učí složitější teorii, kterou by klidně vynechali.

„Učili jsme se tabulky nebo šifrované zprávy. Moc nevím na co mi to bude, ale jsem ráda, že to budu umět. Raději mám ale něco praktického. Třeba komunikovat zdarma po internetu je bezvadné," vyjádřila se Elena Šimanová.

„Dnes se budou učit zakládat skype, cestovat se street view, vyhledávat dopravní spojení, třeba do Prahy, nebo se naučí zjistit si ceny služeb a zboží a mnoho dalšího," popsal Miloslav Kolář, že se starší ročníky v kurzech učí mnoho užitečného.