Desítky z nich pak představovaly, vysvětlovali a lákali do svých institucí.

„Nejčastěji lidi zajímá uplatnění a pak také podmínky přijímacích zkoušek. Ptají se ale také na výši školného. A dorazilo i několik mužů," prozradila Dominika Majerová, která měla na starosti stanoviště prostějovské střední školy Art Econ.

Ta kromě stánku nabídla také módní přehlídku, během níž studentky modely vytvořené právě coby práce Art Econu. Také další školy a firmy se však činily.

Kadeřnice či kosmetičky ukázaly své dovednosti, stejně tak i aranžérky. Zájemci si v přísálí mohli také vyzkoušet automobilový trenažér. K dispozici pak měli návštěvníci také nejednu ochutnávku, které zajistily například firmy Makovec a Alika.

Velkou část lidí, kteří si našli cestu na burzu, tvořili studenti.

„Chtěla bych jít na Gymnázium Jiřího Wolkera a v budoucnu dělat psycholožku. Jinak mě tady nic moc nezaujalo," zhodnotila akci Kateřina Bohmová.

Rozhodnutá byla také její kamarádka.

„Chtěla bych jít také na gymnázium, ale do sportovní třídy. A co mě zde zaujalo? Asi stánek zdravotnické školy. Celkově se mi pak líbí, že je zde hodně věcí, které si můžeme sami vyzkoušet," řekla Veronika Nováčková.

Doprava, pekárna i nehty

Další lidé pak pokukovali spíše po zaměstnání.

Výběr měli široký: na akci se prezentovaly firmy v potravinářském, strojírenském či zpracovatelském průmyslu.

Dopravce zastupovala společnost FTL, pekárny Penam. Stejně tak mohli najít možnost uplatnění lidé, kteří zvažovali práci v železárnách či lisovně plastů.

Kdo pak nevěděl, co má od trhu práce očekávat, tomu mohli poradit zaměstnanci úřadu práce. I ti dostali prostor pro prezentaci na pódiu a hlavně informační stánek.

„Zajímají mě spíše možnosti práce, ale hlavně jsem se sem přišel podívat. Mě osobně třeba zaujala firma FTL," vyjádřil se Martin Zrotal před obědovou pauzou.

Než začala, přítomní už měli možnost shlédnout hned několik prezentací představující firmy na Prostějovsku, módní přehlídku a nemálo jich zavítalo i ke stanovišti firmy Preciosa, která lákala oči na třpytivé ozdoby. Další si pak nechali udělat nové nehty.

A podobně jako v případě školy Art Econ, i v případě nehtové modeláže se ukázalo, že není doménou jen žen.