„Například jsme otevřeli stálou expozici. Na obecním úřadě lidé mohou nově navštívit dobovou četnickou stanici," sdělila k programu starostka Čelechovic Jarmila Stawaritschová.

Expozice přitom nebyla jedinou nově nebo netradičně otevřeným místem. Návštěvníci oslav se mohli podívat také do prostor sokolovny či školy. Zároveň se zpřístupnění dočkala také jedna z církevních památek v obci a to pravoslavná kaple postavená za první republiky.

Centrem programu se však stalo okolí sokolovny. Představili se zde například mažoretky z Němčic nad Hanou i folklórní soubor Kosíř ze sousedního Kostelce na Hané. Prostor dostalo také pivo. Na stejném jevišti, kde se později představily mažoretky, se totiž také narazil soudek s Čelechovickou jedenáctkou, kterou dodal obci Minipivovar Kosíř.

Na akci se přišla podívat také Věra Krajčovicová. Ovšem ne pouze v roli diváka. „Přišla jsem před chvílí, ale nebudu zde dlouho, protože mě čeká pěvecké vystoupení," říká žena aktuálně pobývající v obci. Na program se však přijeli podívat a sedm set let obce oslavit i místní rodáci. „Manžel odsud pochází a chtěl se sem přijet podívat," vysvětluje Martina Balašová. Dění v obci nakonec nadchlo i ji. „Zatím je to zde perfektní a lidí přišlo opravdu dost," dodává s tím, že je v obci teprve chvilku.

Oslavu sedmistovky přijeli podpořit také někteří politici. Dorazil například prostějovský primátor Miroslav Pišťák, hejtman Jiří Rozbořil či senátorka Božena Sekaninová. Kromě nich dorazily ale také stovky lidí, což potěšilo starostku obce. „Těší mě, že dnešek vyšel a lidé přišli. Doufám, že se budou bavit až do večera," vyslovila přání Jarmila Stawaritschová.