„Zvěřinu mám rád, ale protože ji neumím připravovat, tak se vždycky těším, až nějaká restaurace uspořádá hody. Většinou si zajdu na zvěřinu dvakrát do roka. V Hluchově jsem byl na zvěřinových hodech minulý rok a pochutnal jsem si, tak doufám, že letos také nebudu zklamaný," těší se Patrik Coufal z Čech pod Kosířem.

Lidé se mohou o víkendu těšit na klasická jídla ze zvěřiny.

„V nabídce bude jelení kýta na smetaně s citronem a brusinkami, lovecký guláš, kančí kýta se šípkovou omáčkou, jelení ragú či pečené kančí kostky s červeným zelím a knedlíkem. Z minutek nabídneme dančí medailonky či kančí řízek," vyjmenovala některé dobroty z jídelního lístku majitelka restaurace Jitka Krajíčková.

Které je to nej?

Zvěřinové maso je dobře stravitelné, obsahuje málo tuku, a naopak velké množství zdraví potřebných prvků. A které maso ze zvěřiny je mezi lidmi nejoblíbenější?

„Nedá se jednoznačně říct, že lidé dávají přednost jelenímu masu před kančím. Kdo má rád zvěřinu, má rád všechno," říká majitelka restaurace, v níž se ze zvěřinových hodů už stala tradice.

„Letos oslavíme kulaté výročí, jsou to už desáté hody," uvedla Jitka Krajíčková.

Musí se správně odležet

Dopřát si delikatesy ze zvěřiny nemusí lidé jen na zvěřinových hodech v restauracích. Podle odborníků ji zvládne upravit každý, stačí jen dodržovat určité zásady. Nejdůležitější z nich je nechat maso správně odležet.

„Zrání masa u zvěřiny probíhá pozvolna. Výjimkou je zvěřina získaná odstřelem při honu, protože obsahuje ve tkáních velké množství krve. Rychle se kazí a musí se co nejrychleji spotřebovat," uvedl kuchař Luboš Smékal.

Gurmáni si mohou pochutnat na zvěřinových delikatesách od pátku do neděle, v sobotu od devatenácti hodin jim k tomu zahraje cimbálová muzika z Uherského Hradiště. Kdo bude chtít ochutnat některou ze specialit, musí si telefonicky rezervovat místo.