Obyvatelé Prostějova stále volají po zelenějším městu. Stěžují si na nedostatek stromů a jejich věčné kácení a vysazování. Takový osud mělo mít i dvanáct jedenáctiletých javorů vysázených podél cyklostezky vedoucí do lesoparku Hloučel.

Ochránci přírody se ale rychle ozvali a na zastupitelstvu se dohodlo jejich přesazení, tedy přesazení třech, které při stavbě překáží. Jan Navrátil, opoziční zastupitel, který vedl výsadbu, ale na věc několikrát apeloval.

„Pokud, se javory přesadí, nejspíše se neuchytí, a tak se stalo. Přesazení je také třeba provést šetrným způsobem a hlavně ve vhodném období, ne v létě,“dodal smutně Navrátil.

Ve smlouvě, kterou investor Marek Pořízka podepsal stálo, že stromy může přemístit kdykoliv, tedy i v létě, kdy je to v rozporu se sadařskými zásadami.

Přehlídka historických motorových vozidel v rámci soutěžní přehlídky Rallye na pohodu - z lázní do lázní. 18.8. 2019
VIDEO: Veteráni v hodnotě milionů brázdili Prostějovsko

Investor ale v minulosti uvedl: „Zavazuji se, že dva roky budu stromy sledovat a pokud některý z nich uhyne, provedu náhradní výsadbu.“ Jenže stromy může vysadit v podstatě kdekoliv v areálu, nemusí na to samé místo.

Dle slov Jana Navrátila je přesazení stromů v létě ukázka arogance.

„Je to zločin, ale není trestný. Jak řekl Mgr. Jiří Pospíšil na zastupitelstvu, tak se investor neodchýlil od smlouvy, kterou s městem podepsal. Přitom bylo několik jiných řešení, kdy stromy mohly zůstat růst a plánovaná cyklostezka mohla vést po druhé straně cesty,“ rozzlobil se Navrátil.

Radní se ale situaci snaží řešit. Lítost projevila náměstkyně primátora Milada Sokolová.

„Jsem velmi smutná z toho, že investor začal přesazovat stromy v nevhodném období. Ještě více je mi to líto, protože jsem se události před jedenácti lety účastnila. Obrátila jsem se tedy na Českou inspekci životního prostředí s podmětem o prošetření situace,“ uvedla Sokolová. Ale podmět se podat vyplatilo.

„Inspekce námět prošetřila a shledala jej důvodným. Dále rozhodla, že s odpovědným subjektem zahájí přestupkové řízení,“ doplnila Jana Gáborová, mluvčí prostějovské radnice. Nyní se jen musí čekat, jak situace dopadne.

Ne všichni jsou o situaci plně informovaní, přesto se místním jednání Marka Pořízky nelíbí.

„Vůbec o přesazení nevím, ale takové jednání v pořádku rozhodně není. Doplácí na to prostějovská zeleň,“ sdělila Pavla Punková, obyvatelka města.

Cesta s javorovou alejí slouží hlavně maminkám s kočárky, bruslařům a pejskařům, kterých je na ní stále nespočet.

„Chybí snaha o alternativu. V Prostějově se neváhá s kácením, s vyasfaltováním kusu přírody u Hloučele. Jiná evropská města se doslova topí v zeleni. A je to krásné! Ta společnost je zkrátka trošku dál,“ promluvil v minulosti pan Petr žijící v blízkém okolí.