„Za tu dobu, co jsem starostkou, si nepamatuji, že by nám zde kvetly třešně," ukázala starostka Držovic Blanka Kolečkářová na tři předčasně rozkvetlé ovocné stromy.

„Namísto zimních radovánek můžeme spíš vítat jaro," usmála se starostka.

Jaro klidně mohou začít vítat také v prostějovské Botanické zahradě Petra Albrechta.

„Rozkvetly nám sněženky, petrklíče, sedmikrásky, ale kvete nám také mochna bílá, a co je skutečně neobvyklé, rozkvetl i rozchodník," řekla Anežka Šrámková z botanické zahrady s tím, že asi před rokem v zahradě během teplých zimních dnů vykvetly tulipány, bledulky a narcisky, a pak na jaře nevykvetly.

Počasí rostlinám neprospívá, a co přijde na jaře, lze s těží odhadnout.

„To počasí pro rostlinky není dobré, kdyby přišly zničehonic holomrazy, rostliny na jaře s největší pravděpodobností nevykvetou," říká Anežka Šrámková.

Ačkoli ale v prostějovské zahradě v ulici Lidická kvete třeba i krásně červeně třapatka nachová a rozkvetl vřesovec nebo jasmín mnohokvětý, třešně zde na rozdíl od těch držovických spí zimním spánkem.

Zmatení ptáci

Teplé počasí je pro leden neobvyklé a není divu, že se ozývají hlasy, že se příroda zbláznila.

„Takové počasí má neblahý vliv na přírodu. Krtci vyrazili do života, a kdyby přišel nečekaný mráz, zmatení ptáci, budou překvapení, a jak se říká, budou mrznout za letu," pozastavuje se nad teplým počasím Božena Černohousová z Lidové hvězdárny v Prostějově.

Teplých dnů jako máku

Teplé dny ale meteorologové nepovažují za takovou zvláštnost, co je však skutečně neobvyklé, je dlouhodobost teplého počasí.

„Vždy byly nějaké teplé dny v prosinci nebo lednu, ale v současnosti jsou tyto měsíce teplé celé a ledové nebo mrazové dny jsou ojedinělé. Za prosinec jsme měli jen tři ledové dny, a to 3., 4. a 21. prosince, kdy jsme měli 4 stupně Celsia pod nulou," vyjádřila se k neobvykle teplému zimnímu počasí Božena Černohousová. Například prosinec roku 2012 byl daleko chladnější.

„V prosinci 2012 těch ledových dnů bylo alespoň jedenáct, a těch mrazových přibližně čtyřiadvacet," dodala Božena Černohousová.

Teplý den se objevil sem tam i v zimách za posledních třicet let. Teplota se dvaceti stupňům blížila například 29. ledna 2002, kdy bylo naměřeno 16 a půl stupně Celsia. Rovných 10 stupňů naměřila meteoroložka Božena Černohousová 5. ledna 1982, o stupeň víc pak 4. ledna roku 1988. „Vždy se objevil nějaký ten teplý den, ale zejména začátky ledna častěji patřily k těm chladnějším," říká pracovnice hvězdárny.

Ve stejných dnech loňského roku jsme ale také nemrzli, třeba 4. a 5. ledna roku 2013 jste mohli zaznamenat teplotu 9 stupňů nad nulou.