Skokani štíhlí se dožívají až dvaceti let. Ze zimního spánku, který tráví v lesích, se probouzejí již v půli února. Své snůšky tak někdy kladou i pod led. Milovníky žabích koncertů zklame, že mají poměrně slabý hlas. Jejich tlumené kvákaní může připomínat kvokání slepic.

„Skokani hnědí a ostronosí se k vodě vypraví kolem desátého března, ropuchy můžete u rybníků vidět až o dva, tři týdny později,“ zmínil se Zwach.

Kdy procitnou čolci?

„Ti horští a obecní se ukazují kolem první třetiny března. Čolci velcí vylézají ven až v dubnu,“ řekl herpetolog.

Zdůraznil, že doba probouzení obojživelníků a ostatně i plazů vždy závisí na klimatických podmínkách v daném místě. Zvířata, pokud třeba fouká ledový vítr, ven nevylezou.

„Avšak za počasí, jaké je teď, vykují z děr zmije,“ podotkl Zwach ve středu dopoledne. Všiml si, že venku již poletují včely. „Viděl jsem dokonce i motýla,“ pochlubil se. Šlo prý o babočku kopřivovou.

Herpetolog Ivan Zwach ubezpečil, že tato zima, kdy dlouhé období tepla vystřídaly kruté mrazy, obojživelníky a plazy nijak neohrozila. „Zvířata cítí výkyvy teplot s týdenním předstihem. Pokud se má ochladit, sestoupí hlouběji do úkrytů,“ popsal.

Ptáci a květiny?

Na své si už pomalu začínají přicházet i pozorovatelé ptactva.

„Na střední Moravu přilétli špačci, čejky a skřivani. Na ostatní druhy tažných ptáků je ale ještě brzy,“ uvedla Lucia Turčoková z Ornitologocké stanice Muzea Komenského v Přerově. To nabízí expozici představující všechny druhy ptáků, kteří byli zjištěni na území našeho státu a provozovuje záchrannou stanici pro zraněné živočichy.

Co jarní kvítky? Ukazují se již v kopcích rozkvetlé lýkovce, sněženky, jaterníky či zapalice? „Přiznám se, že jsem o tom ještě neslyšela. Ale do konce tohoto týdne se chystám na Konicko, tak to prověřím,“ usmála se Eva Zatloukalová, šéfka prostějovské pobočky Českého svazu ochránců přírody.