„Před nějakým časem jsem se setkala s několika místními rodáky, kteří už v Plumlově dávno nebydlí, ale přesto si kromě pěkných vzpomínek zanechali k našemu městu vřelý vztah a rádi by se sem znovu podívali. To mi vnuklo myšlenku uspořádat sjezd rodáků. Na radnici jsme se rozhodli, že využijeme blížící se oslavy sto let od založení místní základní školy a sjezd rodáků uspořádáme při této příležitosti," vysvětlila místostarostka města Gabriela Jančíková

Bohatý program začne v deset hodin na náměstí u pošty, kde vznikne podium.

„Vystoupí děti z pěveckého sboru základní školy, přijedou Kocourkovští učitelé v podání prostějovského pěveckého sboru Orlice a poté budeme spolu s dobovým učitelským sborem očekávat příjezd pana ředitele Vojtěcha Ptáčka, který v roce 1915 zahajoval provoz místní školy. Přijede na drožce tažené koňmi, na které se budou moct lidé odpoledne projet," nastínila Gabriela Jančíková.

Prohlídka školy s výstavou fotek

Po projevu pana ředitele se program přesune do školy, kde bude připravená výstava fotek, dobová učebna a program jak současných žáků, tak bývalých absolventů.

„K vidění budou kroniky, bohatá fotodokumentace o škole či školní pomůcky jako kalamář, brko a staré učebnice," nastínila Dagmar Zapletalová, ředitelka plumlovské základní školy.

Najdete se na snímcích?

Zároveň dodala, že škola chce aktivně zapojit i návštěvníky.

„Našli jsme spoustu fotografií třídních kolektivů, u kterých není daný rok. Proto chceme zapojit návštěvníky, aby nám pomohli s jejich identifikací. Lidé se zapojili už nyní a nosí nám vysvědčení stará osmdesát i devadesát let, slabikáře nebo sešity. Navíc v malé tělocvičně bude probíhat povídání s hosty," nastínila ředitelka školy, kterou už prošly tisíce žáků.

Mše za zemřelé rodáky

Od dvanácti hodin se oslavy přesunou do kostela Nejsvětější Trojice, kde se bude sloužit mše za zemřelé rodáky.

„Netradičním zážitkem bude možnost zajít se podívat na věž kostela, kde jsou umístěny zvony a odkud je krásný výhled do okolí," doplnila Gabriela Jančíková.

Vystoupí i Čiperné babičky

Od třinácti hodin pak vypukne na nádvoří zámku řemeslnický jarmark, na který přijedou lidoví řemeslníci ze širokého okolí.

„Jarmark doplní i vystoupení dechovky ze základní umělecké školy, předvedou se nejmenší děti s lidovým pásmem a vystoupí Čiperné babičky. Celým odpolednem bude provázat kapela Duo Pištěk, kterou tvoří plumlovští rodáci," nastínila Gabriela Jančíková s tím, že ve vysokém zámku bude k vidění expozice starých plumlovských fotografií a zájemcům přiblíží historii zámku průvodci v kostýmech. 

Pozvánka na Sjezd rodáků v Plumlově