Jan Tatarka získal třetí místo mezi 350 soutěžícími z celého světa a bronzový tapír z Františkových lázní tak putoval na Hanou.

"Tématem letošního ročníku Mezinárodního festivalu kresleného humoru byly dějiny. Porota měla těžkou práci, protože co se týká dějin, tak tam toho humoru zrovna moc není," usmívá se Jan Tatarka a pokračuje: "Jsem moc rád, že jsem uspěl. Myslím, že třetí místo se také počítá. Loni jsem získal diváckou cenu, letos odbornou."

Beethovenova devátá zabodovala u mezinárodní poroty. "Vtip je o tom, že Beethoven je na lovu a právě brokovnicí zastřelil devátou slepici," culí se karikaturista a dodává: "Sluha skladateli říká: Právě jste složil devátou!"

Kreslíř Jan Tatarka z Mostkovic získal třetí místo na prestižním Mezinárodním festivalu kresleného humoru ve Františkových lázních - oceněný vtipKreslíř Jan Tatarka z Mostkovic získal třetí místo na prestižním Mezinárodním festivalu kresleného humoru ve Františkových lázních - oceněný vtipZdroj: Jan Tatarka

Vtipy jsou všude kolem nás

Vtipy jsou všude okolo nás, jen je musí člověk poznat.

"Mými nejčastějšími tématy jsou alkoholismus, prostitutky, stará řemesla, jídlo, manželské vztahy. Zkrátka všechno, co se týká normálního lidského života. Největšího úspěchu dosahují vtipy, ve kterých se lidé sami poznávají," vysvětluje Tatarka s tím, že nedávno zveřejnil vtip o alkoholikovi a psali mu lidé, jestli si ho mohou vytisknout a věnovat někomu k narozeninám.

Diktovat si nenechá, práce musí umělce bavit.

"Vkus čtenáře lze na devadesát procent odhadnout. Nerad dělám nebo vůbec nedělám vtipy na zakázku. Vždycky, když po mně někdo něco chce, říkám, že musí ten vtip pobavit v první řadě mě," komentuje svou práci Tatarka a doplňuje: "Vtip, který mě pobaví musí být drsný a drzý. S tím musí každý počítat, že moje vtipy jdou kolikrát za hranu slušného chování. Takový ale je život!"

Politickým se vyhýbá

Politika ho nezajímá, protože jsou na světě důležitější věci.

"Politickým vtipům se vyhýbám. Myslím si, že je všude okolo mnoho zajímavějších témat. Sem tam se udělá i politika, některým situacím se odolat nedá…, ale jinak se úmyslně politickému tématu vyhýbám," má jasno soukromý vydavatel a závěrem říká: "Politika je podle mě ještě větší svinstvo, než veškeré nemorální věci, na které poukazuji ve svých vtipech."

Jan Tatarka se umístil na celkovém třetím místě Mezinárodního festivalu kresleného humoru jako nejlepší z Čechů, za druhým Alexandrem Dobrovským z Ukrajiny a vítězným Slovákem Františkem Bojničanem.