Saudek přitahuje pozornost a měl by oživit i plumlovský zámek. "Loňská výstava Jana Saudka v Prostějově byla nejnavštěvovanější výstavou v regionu od roku 1989. Naskytla se možnost, tak jsem neváhal. Navíc bude s mistrem poprvé vystavovat i jeho žena," sdělil Deníku kurátor výstavy Jindřich Skácel mladší a dodal: "Domluvil jsem se s plumlovským kastelánem Pavlem Zástěrou a oba jsme se shodli, že podobná akce zámek oživí. Celkem by mělo být vystaveno okolo padesáti fotek Jana Saudka a třicet Pavlíny."

"Minulý rok byly v muzeu k vidění klasické snímky. Letos jsme to odlehčili, vystaveny budou více erotické snímky s nádechem sexu. Možná bude výstava více provokovat. Troufám si říci, že z padesáti vystavených fotek jich bude pětačtyřicet úplně jiných, než loni v muzeu," poodhaluje Skácel.

Výstava Fenomén Saudek v prostějovském Špalíčku
Saudek v Prostějově táhne. Špalíček hlásí rekordní návštěvy

Klasickou vernisáž nahradí setkání s autory

"Výstava bude zahájena ve středu 1. června, ale nebude formou tradiční vernisáže. Nahradí ji až prázdninové setkání s autory. Jan Saudek s manželkou Pavlínou přijedou na plumlovský zámek v sobotu 23. července," zve prostějovský galerista k zajímavému setkání.

Zakoupená díla si budou lidé moci odnést hned.

"Na rozdíl od jiných výstav, budou mít zájemci možnost si odnést zakoupené fotografie hned. Z toho důvodu jsem jich vzal trochu více a tak se bude jednat o takovou měnící se výstavu. Pro příznivce díla Jana Saudka budou k dispozici i originální pohlednice a plakáty. Každý by si měl přijít na své," říká dále kurátor výstavy s tím, že Jan Saudek už na Prostějovsku vystavuje naposledy. "Jsem rád, že se něco podobného podařilo."

Jan Saudek fotil hromadný akt na křelovském fortu nedaleko Olomouce, srpen 2007
Stovky naháčů na fortu. Saudek fotil u Olomouce hromadný akt

Každý vystavený kus je originálem. "Všechny fotografie, které mám k dispozici, jsou originály. Opatřeny jsou ručně psaným certifikátem přímo od autora. Budou tam i dva mistrovy obrazy," dodal Jindřich Skácel mladší.

Výstava Saudkovi na zámku potrvá až do neděle 4. září.