Hodně zájemců a málo místa. Tak by se dal vyjádřit poměr mezi snahou lidí vystavit ostatním na odiv svá dílka a prostorem s patřičným zázemím.
Hlavně amatérští výtvarníci a fotografové však nemusí věšet hlavu. Blýská se na lepší časy. V centru Prostějova, ve stínu radniční věže, vzniká nová galerie.

„Hodně lidí se už nechalo slyšet, že v Prostějově není v podstatě kde vystavovat. Renomovaná místa jsou nadlouho dopředu obsazená a pokud autor například cestuje, chce ukázat snímky hned po návratu,“ osvětlil Jan Hájek důvody, proč chce rozšířit svůj nový fotoateliér o galerii. Jeho cílem prý je, aby výstavní síň byla přístupná a finančně dostupná pro každého zájemce.

„Důležitější než provoz mého ateliéru bude galerie. Ikdyž to tady zatím tak nevypadá, nejhorší práce mám už za sebou a otevřeno bude od 1. června,“ prohlásil Hájek, který se fotografování věnoval dlouhou dobu jako koníčku a na profesionální dráhu se dal až v roce 1992. Tu později přerušily zdravotní problémy.

S rozjezdem galerie mu pomohl prostějovský úřad práce. Na základě podnikatelského záměru, který předložil, získal fotograf finanční prostředky z balíku určeného přednostně na podporu zaměstnávání osob, které mají ztížený přístup na trh práce.

Stěny malé galerie pojmou až šestadvacet velkoformátových fotografií, připravené rámy mají rozměry 70 na 100 centimetrů, nebo stejný počet obrazů.
První výstavu uspořádá Jan Hájek pravděpodobně sám sobě. „Zájemci sice jsou, ale každý potřebuje nějaký čas na vytvoření kolekce, takže není jisté, jestli by se to podařilo dát dohromady za pár dnů,“ poznamenal Hájek.

Myšlenka vybudování galerie není proti mysli majitelům nemovitosti vedle prostějovské radnice, v níž má vzniknout.

„V okolí jsou byty, nic hlučného by tu být nemohlo. Fotoateliér a galerie jsou pro centrum vhodné a s knihkupectvím se budou doplňovat,“ prohlásila Marta Sovíčková z knihkupectví s letitou tradicí.