„Ano, nabízíme cestovní ruch, který u nás příští rok oslaví dvacet let, je u nás tedy tradiční. Dnes navíc mohli žáci devátých ročníků besedovat a fotit se s naším studentem, tenistou Jiřím Veselým. Od nového školního roku totiž chystáme novinku. Otevíráme obor Sportovní management," přiblížil novinky Střední odborné školy podnikání a obchodu zástupce ředitele Marek Moudrý a dodal, že obor rozhodně nebude určen jen pro aktivní sportovce.

„Máma mi do ničeho nemluví, ale táta by měl nejraději doktorku. Fakt nevím, co chci dělat, jsem ráda, že existuje něco jako přehlídka škol," oddechla si čtrnáctiletá Mirka. close Scholaris 2013 - Přehlídka škol v Prostějově zoom_in

Je středeční dopoledne a v prostějovském Kasku to skutečně žije. Na stovky žáků, jejich rodičů, studentů či učitelů se přišlo podívat do Kulturního a společenského centra v Prostějově na v pořadí devatenáctou přehlídku středních škol Scholaris.

Co třeba stát se sládkem?

Nad schodištěm vítali studenti návštěvníky nealkoholickým ovocným pivem přímo z litovelského pivovaru.

„Jsme jediné dvě školy, kde máme obor Sládek. Jedna je v Českých Budějovicích, druhá je v Litovli. Obor funguje až od letošního školního roku a má okolo deseti studentů," prozradil devatenáctiletý Ondřej Pohajda, který si myslí, že více zájemců zatím odradil strach z chemie.

„Chemie se zvládne skvěle. Máme odborné učebny a sládci se mohou učit přímo v pivovaru Litovel, kde má škola zřízenou učebnu. Studenti se rozhodně nemají čeho bát," popsal student Střední odborné školy Litovel Martin Gottwald.

Učí se i sebeobranu

Orientovat se v požární ochraně nebo být členem integrovaného záchranného systému také není problém.

„Jsme Veřejnoprávní střední škola Prostějov, sice soukromá škola, tedy placená, zato ale nabízíme kvalitu. Jsou u nás profese záchranného integrovaného systému, takže státní a městská policie, hasiči, armáda, bezpečnostní složky, celní správa, což je hlavní zaměření studia," představil krátce školu učitel tělesné výchovy a sebeobrany Petr Koláček a dodal, že se studenti mohou uplatnit i v samosprávě a státní správě a poukázal na to, že studenti dokonce bezvadně zvládají sebeobranu.

„Nemůžu si stěžovat. U nás jako jedni z mála nabízejí obor požární ochrana a odcházejí chemičtí nebo stavební specialisté protipožární prevence," projevila spokojenost se studiem na Střední průmyslové škole Hranice studentka čtvrtého ročníku Libuše Čechová.

Někteří bezradně chodili od stánku ke stánku a pátrali po zednické profesi.

„Hledáme školu, kde by měl syn hned uplatnění. Myslím, že v současné době klasická manuální práce chybí. Zaujal mě i obor čalouník, který nabízí Střední odborné učiliště na náměstí E. Husserla v Prostějově," vyjádřila se maminka Eva Cíbiková.

„Zatím nevím, co bych chtěl dělat, ale bavilo by mě dělat zdravotního asistenta a pomáhat lidem," prohlásil patnáctiletý Lukáš Brída.

Matiky se nebojte!

Do Tovačova své studenty lákají na voňavé dřevo a tvůrčí činnost.

„Studenti se u nás naučí tvořit věci od misky až po složité návrhy. Ve čtvrtém ročníku dostávají zakázky z oblasti restaurování či designu nábytku, takže si i něco přivydělají a zakázek není málo," přiblížil vedoucí odborného výcviku Střední řezbářské školy v Tovačově Miroslav Čimela.

„Matiky se nebojte!" zase vzkazují studenti Martina Jančiová a Lukáš Krchňák z Reálného gymnázia a Základní školy Prostějov, které se zaměřuje na přírodní vědy. „Je zde povinná maturita z matematiky, ale v úspěšnosti u maturit patříme k nejlepším," pochlubil se třeťák Lukáš Krchňák.

Cyrilometodějské gymnázium nabízí moderní výuku a digitální technologie, kromě toho ale vede své studenty k osobnímu růstu a učení se cizím jazykům.

„Nabízíme jazykové vzdělání, kdy si studenti volí v primě ze dvou cizích jazyků, dále podporujeme výměnné pobyty a exkurze, kde chceme, aby se studenti sami domluvili," upozornila vedoucí Centra celoživotního učení CMG Markéta Novotná a ukázala na prezentaci exkurzí z Londýna či Říma.