Tak vypadá běžný den primáře infekčního oddělení, který v Prostějově jako druhý na Moravě obnovil metodu fekální bakterioterapie.

Oddělení, v roce 1908, v nově vybudovaném infekčním pavilonu začínalo se 168 lůžky, v dalších letech se ale počet lůžek pouze snižoval, až oddělení skončilo v roce 2000 s pouhými šestadvaceti lůžky.

Co když přijde ptačí chřipka či žloutenka?

„Když přijde vlna epidemie, operativně rozšiřujeme oddělení a pacienty umisťujeme na LDN (Léčebna dlouhodobě nemocných). Poslední větší epidemii jsme tu zažili v roce 2008, kdy zde leželo asi 130 lidí se žloutenkou typu A," uvedla vrchní sestra Marie Plisková a dodala, že s nemocí zde ležely případy od bezdomovců po vysokoškolské učitele.

Infekční oddělení v Prostějově má dlouholetou tradici a je jediné v kraji. O pacienty tak rozhodně nemá nouzi.

„Ambulantně ošetříme okolo 3000 pacientů, dále provozujeme vakcinační centrum nebo poskytujeme poradenství před výjezdy do tropických a subtropických zemí," upozornil Zdeněk Prokeš na činnost oddělení s tím, že vakcinační centrum je ojedinělé. Další se totiž v našem kraji nachází už jen v Olomouci.

Dva nové pokoje

Oddělení, na kterém je zaměstnaných devatenáct lidí, od pátku navýšilo svou kapacitu. Všechny s infekčním onemocněním sice jedno oddělení nepojme, přesto ale rozšíření o dva nové pokoje přineslo změny.

„Kapacita je nyní 30 lůžek na oddělení. Znamená to určitě zlidštění a volnější návštěvy některých pacientů. I když samozřejmě stále za všemi rodina přijít nemůže, nyní dokážeme častěji vyjít vstříc," zhodnotili změny, o něž oddělení usilovalo dva roky, primář a vrchní sestra.

Renovace za necelý milion mají určitě smysl. Pacienti, kteří si na oddělení musí poležet často déle než týden a nesmí opustit svůj pokoj, mohou nyní obývat pohodlné prostory. Na pokojích nechybí LCD televize, koupelna se záchodem a sprchovým koutem či elektronicky polohovatelná postel, k dispozici mají pacienti oddělení navíc vlastní knihovnu.

Léčí i fekální bakteroterapií

„Potřeba izolačních lůžek v kraji je vyšší," prohlásil primář Zděněk Prokeš, který pracuje na prostějovském infekčním oddělení od roku 1996,a který zároveň, jako jeden z mála lékařů na Moravě, začal k léčbě střevních onemocnění využívat fekální bakterioterapii. Zpočátku se zdálo, že si metoda, kdy se pacientovi s opakovanou infekcí střev transplantuje stolice, nenajde své příznivce. Lidé si ale začínají pomalu zvykat a čerpat informace.

„Od počátku roku 2013 máme už evidovaných pět pacientů. Takzvané klostridiové průjmy jsou novodobou epidemií a rády se vrací. Starší lidé nemají takovou zásobu a průjmům mohou i podlehnout," informoval primář a dodal, že si jej vyhledala dokonce pacientka z Oder.

Klučina si otevřel okno lžičkou

Prostějovské infekční přijímá pacienty všech věkových kategorií. Na některé zážitky, třeba s dětmi, ale nejspíš nikdy nezapomenou.

„Na dětských pokojích jsou kliky oken zajištěny zámkem, aby nám neutíkali pacienti. Jeden vynalézavý klučina si ale okno otevřel. Lžičkou!," vzpomněl si Zdeněk Prokeš na jednu z příhod z nemocničního prostředí. „Policie pak devítiletého chlapce objevila až v Kostelci na Hané, kam došel od nemocnice jen v pyžamu a bačkorách," udivuje nejen primáře chlapcův čin. Na infekčním se zkrátka nenudí.

„Promiňte, musím jít pro karty pacientů, abych je dopsal," spěchá v pátek odpoledne Zdeněk Prokeš a pomalu se připravuje na víkendovou službu. Naštěstí má pro jeho práci pochopení přítelkyně lékařka i malý syn, ke kterým se vrací den co den ve večerních hodinách.