„Přehlídka je vhodná především pro žáky osmých a devátých tříd, kteří ještě nejsou plně rozhodnuti, jakým směrem se do budoucna vydají. A samozřejmě i jejich rodičům, kteří mají mnohdy realističtější představy o uplatnitelnosti různých oborů," řekl organizátor akce a ředitel Schola Servisu Pavel Sekanina.Přehlídka středních škol v Prostějově

Akce se nezúčastnily pouze střední školy, ale i odborná učiliště, gymnázia a některé významné prostějovské firmy, které nabízejí uplatnění absolventům.

„Snažíme se dodržet zásadu, že na středoškolskou přehlídku zveme instituce vyloženě z Olomouckého kraje. Ale pár výjimek tady máme, patří mezi ně například veterinární nebo vojenská střední škola, které jsou v republice ojedinělé," doplnil Pavel Sekanina.

Na vlastní kůži

Studenti i jejich vyučující pojali prezentaci své školy mnohdy velice neotřele. Kromě předvedení výrobků z jejich oborů také nabízeli návštěvníkům vyzkoušet si leccos na vlastní kůži. Kadeřníci vytvářeli dámské účesy, kosmetičky make up, cukráři nabízeli cukroví nebo chemici experimentovali s chemikáliemi v přímém přenosu. Studentky Střední zdravotnické školy v Prostějově měřily zájemcům krevní tlak a body mass index.Přehlídka středních škol v Prostějově

„Od začátku akce si nechalo změřit tlak přes čtyřicet lidí. Nejčastěji se o krevní tlak zajímají dospělí z řad rodičů nebo vyučujících, kteří zde prezentují své školy. Naopak zájemci o studium se pátrají po informacích ohledně přijímaček nebo náročnosti oboru," řekla Martina Papšová, pedagožka Střední zdravotnické školy v Prostějově, která své studentky doprovázela.

Vzdělávací instituce měli za úkol prezentovat především jejich studenti, kteří mohou nejobjektivněji poskytnout důležité informace případným zájemcům.

„Myslím si, že pořádání takových akcí je velmi dobrý nápad. Na internetu se dá sice najít ledacos, ale osobní kontakt s některým ze studentů je nenahraditelný. Myslím, že jsme dnes určitě pár lidí přesvědčili, aby šli studovat k nám na školu," usmál se učeň René Večerka, který zastupoval Odborné učiliště v Křenovicích.

Širokou nabídku oborů a přístup prezentujících si pochvalovali i zájemci o studium.

„Nějakou představu o budoucím zaměstnání už mám, ale dnešní přehlídka mi dost rozšířila obzory. Pomohlo mi, že jsem se mohla zeptat na hodně otázek, které bych na internetu nenašla a všichni mi ochotně odpověděli," řekla Veronika Tomášková, žákyně deváté třídy.

Sérii přehlídek středních škol v Olomouckém kraji završí závěrečná přehlídka 25. a 26. listopadu v Olomouci.