Velice atraktivní jsou pak preventivní programy, které klinika nabízí, a o které by měli mít zájem především ti, kteří se snaží o změnu svého životního stylu nejen na doporučení lékaře. Zeptali jsme se tedy šéfa centra Radima Šlachty, zabývajícího se preventivní medicínou již dvacet let, a poradkyně na výživu a redukci váhy Ilony Pánkové na to, co znamená vůbec nadváha, a co mohou účastníci programu očekávat.

Agel Sport Clinic začala nabízet program efektivní úpravy životního stylu, zaměřený na lidi s nadváhou? Co si má vlastně člověk představit pod pojmem nadváha, jsou to jen kila navíc?

V první řadě bychom měli rozlišovat nadváhu (trpí jí 45% české populace) a obezitu (trpí jí 50% české populace). Obojí má samozřejmě vliv na zdravotní stav, s kily navrch se projevuje zvýšený tlak či cukrovka a další zdravotní potíže. Člověk s obezitou má ale především problémy s pohybovým aparátem, kdy s sebou nosí 1/3 své váhy navíc, kterou by vůbec mít nemusel. Nejpodstatnější, proč se na nás lidé obrací je potom sociální dopad. Nelíbí se sami sobě, a pociťují i to, že se nelíbí svému okolí. Jedna věc je zdravotní stránka, na kterou apelujeme, ale jsme přesvědčeni, že velká část motivace, proč začít něco dělat, je záležitostí vzhledu.

Existuje nějaký recept, jak přimět člověka, aby se svým stavem něco dělal a věnoval se pravidelně cvičení a konzultoval své kroky s poradcem?

Kdyby takový recept existoval, není zde přes 40% lidí s nadváhou. Pokud by někdo tvrdil, že takový recept má, lže. My vycházíme z toho, že se snažíme lidi maximálně motivovat. Je to o změně životního stylu. Musí přijmout určitá doporučení, která bude připraven aplikovat v podstatě pořád. Je zde pravděpodobnost, že je přijme za své, ale nikdy to samozřejmě není 100%.

Musí člověk s nadváhou nutně cvičit a chodit do posilovny?

Záleží, jakou činnost může v rámci svých zdravotních problémů vykonávat. Je na něm, co se mu líbí a nelíbí, do posilovny chodit nemusí, ale je na nás, co mu doporučíme. Když přijde někdo s váhou přes 100 kilo, běhat mu určitě nedoporučíme. Člověk by ale měl vyzkoušet více pohybu, aby měl na výběr.

Není dobré chodit pouze do fitka, nebo mít jen kardiotrénink, vždy je lepší kombinace. Ve svém programu, abychom dosáhli úspěchu, ale nebudeme upřednostňovat pouze naše odborná doporučení, ovšem ani pouze přání klienta. Nutit nikoho do něčeho, co nechce, nebudeme. Naší povinností je najít alternativu. Redukce váhy v posilovně je ale také důležitá. Podle odborníků se tímto cvičením například zvýší zastoupení aktivní tělesné hmoty.

Jak se díváte na nejrůznější preparáty na hubnutí, které si dnes člověk může běžně koupit v lékárně či na internetu? Mohou člověku ublížit?

Dávám přednost přírodním preparátům, ne chemii. Osobně se mi osvědčila přírodní vláknina rozpustná ve vodě. Tuto přírodní látku bych třeba doporučil člověku, který trpí pocitem neustálého hladu. Z dalších medikamentů, které se osvědčily, jsou zde antioxidanty, je dobré je doplňovat, pokud jich má dotyčný nedostatek ve stravě. Kdyby ale byly například čaje na hubnutí účinné alespoň z deseti procent, pijeme je všichni a přispívá na ně zdravotní pojišťovna. U pilulek záleží na ceně. Někdy se člověk nají, zají vše pilulkou a myslí si, že hubne, což je samozřejmě hloupost.

Co znamená program efektivní úpravy životního stylu. Co si má pod tímto programem dotyčný představit?

Budeme doporučovat úpravu životního stylu, a to dominantně ve dvou složkách, jak na straně výživy neboli energetického příjmu, tak na straně pohybové aktivity. To, že člověk přibere je skutečně dáno tím, že energie více přijímá, než vydává. Nám půjde o to tento jev dlouhodobě redukovat.

Co mohou účastníci programu očekávat?

Každý z nich bude mít jednoho poradce, který se o něj bude komplexně starat. Plán vytvoříme jednotlivci individuálně na míru. Lidem chceme ale především ukázat, jak je pro fyzickou a psychickou pohodu důležitá pohybová aktivita. Je totiž rozdíl, jestli si dojedu autem až na místo, nebo zaparkuji na kraji města a dojdu…

Chcete také zjistit, co je důležité pro vaši fyzickou a psychickou pohodu? Už vás nebaví věčné ukrývání nadbytečných kil? Ve společnosti se cítíte nesví a nevíte, jak svůj stav změnit? Pak je Agel Sport Clinic pro vás správná adresa. Nyní si totiž můžete o komplexní program, který poradí se změnou vašeho životního stylu, také zasoutěžit.