„Mám v družstvu podíl sedmdesát čtyři tisíc korun,“ uvedl Arnošt Lejsal z Hrubčic. V roce 1992 vstoupil do Zemědělského obchodního družstva Agrispol v Mořicích. Podíl z bývalého mořického družstva mohl získat tak, že by začal se svým majetkem hospodařit.

„Pan Lejsal provozuje zemědělskou výrobu prostřednictvím Agrispolu, proto mohl být jeho podíl z bývalého družstva vydán,“ vysvětlil Jaromír Řezáč, předseda Agrispolu s tím, že stejně se zachovalo dalších 320 lidí.

„Vadí mi, že jsem nedostal peníze zpět,“ upřesnil Lejsal. Nezúčastňuje se výročních schůzí Agrispolu, na kterých se například řeší hospodaření společnosti nebo se volí nové vedení, protože podle něj se konají většinou v Ivanovicích a to má z ruky.

„Pan Lejsal má u nás členský vklad, k nájmu za pozemky dostává příspěvek navíc, za to že je členem, a kdykoli může z našeho družstva vystoupit,“ upřesnil předseda Řezáč.

Lejsal o této možnosti vůbec nevěděl. Domníval se, že podíl dostane vyplacený za pomoci nově navrhovaného transformačního zákona. Ten, i v případě jeho schválení poslanci, by se ho stejně netýkal. „Protože v roce devadesát dva v rámci transformačního zákona převedl podíl k nám,“ uvedl Řezáč.

Při vystoupení z družstva dostane člověk tzv. vypořádací podíl, který řeší stanovy společnosti. Jeho výše závisí na mnoha faktorech. „Na délce členství nebo na momentálním majetku firmy,“ vypočítal některé z nich Řezáč. „Teď to vypadá, že z družstva vystoupím,“ uzavřel Lejsal.

Vláda letos v červenci schválila návrh transformačního zákona, který má cíl uzavřít problematiku narovnání majetkových vztahů v zemědělských družstvech. „Náprava historických křivd je hlavním smyslem tohoto zákona,“ uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí ministerstva zemědělství. Zákon se bude týkat těch lidí, jejichž podíly nebyly v transformaci vypořádány.

Kolik družstev se přetransformovalo v Prostějovském okrese, není známo. „Tohle je interní záležitost jednotlivých firem, my do toho nevidíme,“ upřesnil Zdeněk Vykydal z prostějovské agrární komory. „My se s našimi podílníky v rámci možností postupně vyrovnáváme,“ uvedl například Jaromír Menšík předseda ZOD Ludmírov. Ludmírovské družstvo převzalo všechny závazky a povinnosti po svém předchůdci. „Některá družstva si vzala jen to co se jim hodilo,“ uzavřel Menšík.