Třešňovice a meruňkovice bude málo. Úrodu oblíbených peckovic poznamenaly jarní mrazíky a deštivé počasí v červnu a červenci.

V pátek roztopili kotle v Náměšti na Hané. V prvních dnech přivítali v pálenici netrpělivé zákazníky s loňským ovocem.

„Pozdní jablíčka jsem nechal přemrznout, v lednu jsem je sešrotoval a v březnu chtěl vypálit. Přišla však karanténa. A šmitec,“ popisoval Bohumil Konečný z Pěnčína, který přivezl 200 litrů jablečného kvasu.

Bečky v zimě naskládal do garáže a čekal. Trnul, aby cenná surovina nezačala octovatět.

„Utáhl jsem to a nechal být. Že vypálím až v červenci, to mě nenapadlo,“ kroutil hlavou.

Podle provozovatelky pálenice Bohdany Jadrníčkové byl kvas z Pěnčína v naprostém pořádku.

„Vypadá a voní pěkně. Když jsou jablíčka ve stálé teplotě, vytvoří se dostatek cukru, alkohol krásně konzervuje. Nesmí chytnout druhé kvašení,“ vysvětlovala.

„Teď uvidíme, jak to poteče. Přes deset litrů by mohlo být,“ dodala.

Prevence na druhou vlnu

Bohumil Konečný žertoval, že potřebuje dostatek prevence před druhou vlnu bacilů.

„Na první jsem měl vypáleno. Na podzimní koronaviry a jiné viry musím mít zásoby. Ovocná pálenka je nejlepší na všechny neduhy. Malá štamrplička ráno na lačno, to je všelék,“ žertoval „Buldozer“, baskytarista kapely Demented Retarded.

Start letošní sezony v palírnách ale veselý není. Podle Jadrníčkové je úroda třešní a meruněk mizerná.

„Třešně potřebují sluníčko, déšť jim neprospívá, začnou hnít. Někdo o ně přišel už na jaře vinou mrazíků, kdo něco má, naříká, jak to hnije. Meruňky taky pomrzly. Švestky? Stromy jsou obalené, ale bez sluníčka nebude cukernatost,“ popisovala provozovatelka pěstitelské pálenice založené roku 2001, která díky přístupu a způsobu destilace na dvou kotlové měděné technologii získala řadu ocenění.

Zájemci o přeměnu ovocného kvasu na pálenku by měli počítat s tím, že je vyšší sazba spotřební daně z lihu. Zatímco vloni byla u pěstitelského pálení 143 korun na litr, od 1. ledna je ve výši 162 korun.

Odváděná daň je započtena v ceně za pálení a celnímu úřadu ji odvádí pálenice. Služba je určena pouze pro fyzické osoby a výsledný destilát se podle zákona nesmí dále prodávat.