Těch se letos nakonec sešlo devadesát dva. Moderátor jednatřicátého ročníku akce, který si nakonec na vlastní kůži vyzkoušel vodu o teplotě tři a půl stupně, Michal Mucha připomíná, že šlo o rekord.

„Letošní počet plavců je rekordní a uvidíme, jestli příští rok překonáme metu sta účastníků. Letos nám ale přálo počasí, které je skvělé. Dobře, že například neprší, bylo by to pak takové smutné," říká.

Někteří z plavců šli do vody v plavkách, jiní dorazili v méně obvyklých koupacích úborech. Do vody tak postupně naskákali otužilci v odění rytíře, piráta či Santa Clause. Potlesk si však vysloužila především skupina mužů, která se nahrnula do vody v takzvaných boratových plavkách.

„Řekli jsme si, že si užijeme srandy a rozhodli se s kluky, že do toho půjdeme," vysvětluje jeden z Boratů Tomáš Brabec.

„Voda je dnes luxusní, horká jak kafíčko," libuje si po té, co v ní pár minut pobyl. Právě móda, ve které přišel on a jeho kamarádi nejvíce zaujala Michaelu Bráchovou, která se přišla na akci podívat.

„Nejvíc se mi líbily boratovy plavky, k otužilcům bych se ale určitě nepřidala. Nemám totiž ráda zimu," říká dívka.

Během několik desítek minut dlouhé otužovací akce se však také dostala na trůn královna otužilců. Za tu si její kolegové vybrali Danu Zbořilovou, která se nedávno stala předsedkyní prostějovského oddílu dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov.

„Voda byla úžasná, slunce svítí, teplota je tak akorát. Ledové kry by tu navozovaly vánoční atmosféru, navíc i bez nich je teplota vody stejná," usmívá se plavkyně.