KONICE
První písemná zmínka o obci: 1200
Počet obyvatel: 2753
Statut města získala Konice v roce 1970 a v průběhu 20. století se rozrostla o pět místních částí: Čunín, Křemenec, Ladín, Runářov a Nová Dědina. Katastrem protéká říčka Romže. V malebném srdci města můžete navštívit barokní zámek, který prošel v nedávné době zásadní rekonstrukcí a kostel Narození Panny Marie. Každoročně třetí červnovou neděli pořádá město Žváčkův festival dechových hudeb, v srpnu pak hostí Divadelní festival. O celoroční bohatý kulturní program se ve městě stará řada místních spolků.

KONICE - PŘÍJEMNÉ MĚSTEČKO

ROZHOVOR SE STAROSTOU

NA ZÁMKU A V MUZEU

NA SKOK V KONICI

Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Největší sekera je v KoniciRekordní sekera v muzeu v KoniciRekordní sekera v muzeu v KoniciZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč
Muzeum řemesel Konicka sídlící v prostorách místního zámku je celosvětovým unikátem. Jeho zakladatel Pavel Šín získal několik ocenění a v jeho stopách úspěšně pokračuje i jeho syn, který sbírky neustále rozšiřuje. Nepřehlédnutelná je například největší sekera, která je dominantou předzámeckého prostoru, stejně tak jako i obří dřevorubecká pila. Muzeum řemesel je opravdu originální a hodně působivé," říká konický starosta Michal Obrusník. 

Významné osobnosti obce
Zeno Dostál (1934 - 1996), rodák z Konice, spisovatel, scénárista a dokumentární režisér. Od roku 1992 až do své smrti v roce 1996, byl předsedou pražské Židovské obce.
Ferdinand Karafiát (1870 - 1928), lékař a spisovatel, rodák z nedalekého Horního Štěpánova.
František Továrek (1915 - 1990), rodák z Konice, učitel, regionální historik, spisovatel dobrodružné literatury pro mládež a překladatel z ukrajinštiny.

Tip na výlet - Objevte barokní zámekKonický zámekKonický zámekZdroj: archiv
asi 500 metrů od městského úřadu
Pokud zavítáte do Konice, určitě navštivte místní zámek. Uchvátí vás nejen svou krásou, ale také rozlehlým zámeckým parkem i využitím budovy. Zámek byl postaven mezi roky 1703 - 1705 olomouckým stavitelem Lukášem Glöckelem na objednávku opata premonstrátského řádu Norberta Želeckého z Počenic. V jeho prostorách najdete Muzeum řemesel Konicka se stálou expozicí zvyků a řemesel na Konicku a největší sbírkou seker v České republice. Před budovou zámku pak můžete obdivovat největší sekeru v zemi. Dále tu sídlí například městská knihovna nebo městské kulturní i turistické středisko. V zámku si mimo klasické prohlídky vychutnáte také jedinečné kulturní zážitky v podobě koncertů či výstav.

Deník na návštěvěZdroj: Deník