KLENOVICE NA HANÉ
První písemná zmínka o obci: 1309
Počet obyvatel: 849
Zakladatelem Klenovic byl pravděpodobně otec nebo děd Klena, jmenovaný v listině z roku 1107. Teprve od začátku 14. století jsou však písemné zprávy o obci hojnější. V samotném srdci obce najdete kostel zasvěcený sv. Bartolomějovi. Severovýchodní částí katastru pak protékají říčky Valová a Okenná. O kulturní život se v Klenovicích na Hané starají čtyři místní spolky: Sbor dobrovolných hasičů, TJ SOKOL, Myslivecký spolek a místní organizace ČZS. 

KLENOVICE NA HANÉ - POHODOVÁ OBEC

ROZHOVOR SE STAROSTOU

ČLOVĚK SE ZAJÍMAVÝM KONÍČKEM

Sportovní centrum nejen pro fotbal
Neoddiskutovatelnou chloubou současných Klenovic na Hané je místní sportovní areál. Prioritně se zde hraje fotbal, ale moderní budova obsahuje i sportovní halu, posilovnu a hernu stolního tenisu.
V hale lze hrát minifotbal, florbal, volejbal, badminton nebo basketbal. "Rozměrově se u nás nevyhoví parametrům pro vyšší soutěže, ale zájem ze strany rekreačních sportovců je dostačující," říká starosta Stanislav Cetkovský a pokračuje: "Součástí budovy je klubové zařízení a venkovní posezení. K areálu patří i taneční plocha s altánem pro účinkující a prodejní stánek. Dále hřiště s umělým povrchem pro tenis, malou kopanou, volejbal nebo florbal. Možnost sportovního vyžití mají občané na vysoké úrovni." 

Významné osobnosti obce
Oldřich Beránek (1912 - 1998) – zakladatel Cyrilské jednoty

Tip na výlet - Kostel sv. BartolomějeKostel sv. Bartoloměje v Klenovicích na HanéKostel sv. Bartoloměje v Klenovicích na HanéZdroj: obec Klenovice na Hané
v centru obce
Pokud zavítáte do Klenovic na Hané, určitě si vyhraďte čas a projděte si centrum obce, jehož dominantou je právě kostel sv. Bartoloměje s pohnutou historií. Ze záruční listiny papeže Bonifáce IX. adresovanou klenovickému faráři Václavovi, lze usoudit, že zde kostel stával už od roku 1350. Presbytář kostela byl postaven kolem roku 1500. V 18. století pak byla přistavěna sakristie a zaklenuto kněžiště. V roce 1848 však kostel vyhořel spolu s velkou částí městečka. Velká rekonstrukce se udála po I. světové válce, kdy byly do věže pořízeny nové zvony a opraveny hodiny. Během konce II. světové války v roce 1945 však kostel přišel o věž, kterou ustřelil ruský tank během osvobozovacích bojů. Roku 1947 opět kostel vyhořel. Konsekrován byl 29. 8. 1948 arcibiskupem Josefem Matochou.

Deník na návštěvěZdroj: Deník