„V uplynulém období jsme se zaměřili na zlepšování prostředí. Došlo tak k renovaci podlah a k barevnému vymalování chodeb a pokojů. Frekventované stěny na pokojích byly obloženy speciálním obkladem, díky kterému se je podaří udržet čisté a nepoškozené. Zároveň barevné prvky celý prostor hezky oživily,“ uvedla ředitelka domova Yvona Andělová.

Další velkou novinkou, která je těsně před spuštěním, je elektrická požární signalizace. Ta se v minulosti nacházela na několika místech budovy, nyní je i v pokojích a doplňují ji protipožární dveře, které se při požáru samy automaticky zavřou. Tato akce je spolufinancována zřizovatelem, kterým je Město Plumlov, jehož majetkem budova je.

Plány do budoucna

„Objekt má už svoje roky a potřebuje celou řadu oprav. V současné době plánujeme rekonstrukci kotelny, zastřešení čtyř teras před pokoji v přízemí a dále bychom rádi zřídili nové wi-fi připojení, aby je mohli naši klienti využívat v celém objektu. To je něco málo z plánů do budoucna, které můžeme uskutečňovat průběžně v závislosti na finančních možnostech.“ dodala Yvona Andělová.

„V rámci zkvalitnění života našich uživatelů v zařízení, jsme také za podpory nadace ŽIVOT 90 a dalších dárců, vyměnili dosluhující masážní křesla za nová a dovybavili jsme rehabilitaci novými přístroji“ doplnila ředitelka domova.

Odkud do Domova putují peníze?

Na všechny aktivity, kulturní akce a služby nad rámec základní služby je potřeba sehnat peníze. Dotace od zřizovatele, tedy Města Plumlov, pokryjí některé provozní náklady spojené hlavně s údržbou budovy a popřípadě dokrytí plateb za energie. Dotace Olomouckého kraje jde většinou na dofinancování mezd a základní službu si platí uživatel.

„Chceme-li poskytnout našim uživatelům co nejkvalitnější službu, musíme se obrátit na donátory z řad veřejnosti, obcí, z kterých k nám jejich obyvatelé přicházejí, nadací a firem v rámci mikroregionu. Mnohdy přicházejí rodinní příslušníci, kteří jsou s péčí o jejich blízké spokojeni a rádi by nás podpořili,“ svěřuje Yvona Andělová s tím, že v mnoha případech se jedná o nemalé částky. Někdy přijdou a nabídnou peníze i zcela cizí, nepříbuzní dárci.

„Všem, kteří na podporu našich klientů slyší, bychom chtěli opravdu moc poděkovat. Bez jejich pomoci bychom nemohli obyvatelům našeho domova dopřát tolik kultury, výletů a zážitků. Zaměstnancům je potom odměnou za práci to, že se uživatelům v domově líbí a jsou zde spokojeni,“ dodala závěrem Andělová.