„Vše se naštěstí obešlo bez zranění, majitel domu se svým synem se včas dostali do bezpečí, stejně tak utekli do bezpečí i pracovníci z výkopu na sousedním pozemku," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Během půl roku se jedná na Prostějovsku o druhý případ, kdy se zřítila část domu. Tentokrát byl však narozdíl od situace v Laškově dům obývaný.

Stastik a starosta osvětlují situaci

Hasiči ve Štětovicích zajistili zbytek stěny trámy, aby se nezřítila. Také zakryli plachtou otevřené části domu. Na místo byl také povolán statik Adolf Herman.

„V podstatě došlo k roztažení objektu a pádu části stěny. Objekt se jako takový nezřítí, problematická byla po sesunutí část domu kolem průjezdu. Některé části domu se budou muset opravit či postavit znovu," sdělil prostějovský statik.

Další podrobnosti přidal starosta Vrbátek Ivo Zatloukal.

„Jde o to, že se jedná o dům v řadové zástavbě. Vedlejší objekt se zboural. Štítovou zeď sice neměly tyto budovy společnou, přesto už byly vidět prasklinky. Po té se začaly stavět nové základy, po celé délce se prostor podkopal a tím pádem dům „ujel," řekl Ivo Zatloukal.

Majitelé zatím vyčkávají

V domě bydlí rodina včetně Andrey Šponarové. Ta potvrdila, že před zřícením probíhaly výkopové práce v sousedství domu. Podle svých slov zvažuje, zda kvůli narušení stavby podnikne nějaké právní kroky.

„Uvidíme, zařídíme se podle toho, jak se stavební firma k celé věci postaví," vyjádřila se obyvatelka Štětovic. Na jméno firmy, která stavební práce prováděla, si nevzpomíná. Majitel pozemku, na němž se pracovalo, Radek Šňupárek jej uvést odmítl.

„Nezlobte se, ale nebudu vám k tomu poskytovat informace. Už tak je to pro nás dost nepříjemné," omluvil se.

Podobné spory jsou šílené, říká právnička

Pokud by se prokázala souvislost narušení statiky části domu s pracemi v sousedství, měla by podle právničky Tamary Vránové rodina Šponarových velkou šanci uspět u případného procesu. Měla by tak i možnost získat odškodnění.

„Příčiny pádu zdiva musí posoudit znalci. Pokud by zjistili, že za něj můžou stavební práce na sousední parcele, odpovídalo by za škody s nimi spojené vedení stavby," vysvětlila právnička. Zároveň ale varovala, že se nemusí jednat o lehký spor.

„Jsou to šílené spory. Tyhle věci se samozřejmě stávají a pamatuji si třeba, že se na podobném případu prostřídali hned tři advokáti," poznamenala Tamara Vránová.