„Už více než tři roky si hledám práci, takže aspoň přes zimu a na jaře jsem vypomáhal s úklidem v ulicích. Není to sice nic moc, ale člověk si aspoň přivydělá nějakou korunu," řekl pětapadesátiletý Miroslav z Prostějova.

O tom, zda bude projekt veřejně prospěšných prací pokračovat i v příštích měsících, záleží na vrcholných politicích a na tom, jak rychle se dohodnou na státním rozpočtu.

„Ke konci roku končí projekt veřejně prospěšných prací. Celý problém vznikl údajně proto, že není vládou schválený rozpočet na příští rok," uvedl Lubomír Baláš, tajemník prostějovského magistrátu.

Nezaměstnanost v OL. kraji v listopadu 2013

Nezaměstnanost v Ol. kraji v listopadu 2013

Zdroj: ÚP

Pomoc lidí vykonávajících veřejně prospěšné práce přitom využívá řada obcí a měst. Prostějov by tak mohl přijít o dvacítku lidí, kteří se starají o úklid a čistotu města.

„Zaměstnávání lidí na veřejně prospěšných pracích hodně pomáhalo čistotě veřejných míst a zajišťovalo nadstandardní péči o veřejná prostranství," uvedl Lubomír Baláš.

Náhradní řešení

Odbor správy a údržby majetku města nyní musí připravit náhradní řešení. „Musí navrhnout, jakým způsobem vyřešit to, na co jsme si už zvykli," dodal tajemník prostějovského magistrátu.

„Možná budeme muset sáhnout do rozpočtu, lidé nám totiž budou chybět," nastínil prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

O pracovníky vykonávající veřejně prospěšné práce nechce město přijít.

„Pokud bude možnost, okamžitě budeme o pracovníky žádat," potvrdil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

„Záleží, s jakými podmínkami úřad práce přijde," doplnil Lubomír Baláš.

Nezaměstnanost v OL. kraji v listopadu 2013

Nezaměstnanost v Ol. kraji v listopadu 2013

Zdroj ÚP

Veřejně prospěšné práce umožňují nezaměstnaným pracovat v době, kdy se jim nedaří najít si práci. Během listopadu se nezaměstnanost v regionu zastavila na 7,7 %, což je o jednu desetinu více než v předešlém měsíci, a o jedno pracovní místo bojuje šestnáct uchazečů.

„Prostějovsko je na tom s výší nezaměstnaností i s počtem uchazečů na jedno volné místo nejlépe v celém kraji," řekl olomoucký analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.