Češi v Německu mají určitě dobré šance na uplatnění. A týká se to jak vzdělání, tak volných pracovních míst. Spousta klinik hledá doktory různých profesí. Rozdíly se dají těžko dají v krátkosti definovat, ale já je vidím ve více věcech: Je tu celkově lepší organizace práce, lepší pracovní klima, více času na vzdělávání. Finančně se to určitě vyplatí, je jasné, že člověk nevydělá hned za rok nebo za dva miliony a taky jsou tu vyšší náklady. Plat je ale řádově někde jinde.

Nemám aktuální srovnání, jak to vypadá v Česku, ale osobně nevěřím tomu, že průměrný plat nemocničního doktora je u nás padesát tisíc korun, jak pořád někde píšou. Lze sice takový plat mít, ale to už může člověk nechat dětem doma svou fotku.

Myslím, že v protestu Děkujeme, odcházíme hraje roli i dlouhodobá frustrace doktorů, protože jim od revoluce pořád někdo slibuje, jak to bude lepší a lepší, ale ono je to spíš naopak.

V Německu je prostě lepší výdělek, v lepší pracovní atmosféře a pak má člověk ještě čas na rodinu, sport, někdy na i koníčky. I společenské postavení doktora je tady trochu lepší.

Není tím ovšem řečeno vše, jsou tu samozřejmě i nevýhody. Spousta kolegů Čechů a Slováků to v Německu vidí asi takto: má to sice svoje mouchy, ale vracet se nechce nikdo. (pam)