„Naši si mě vzali z dětského domova, měla jsem se s nimi dobře, ale v jedenácti mi zemřela maminka. Tatínek se znovu oženil a nechtěl mě. Znáte to… Žila jsem tedy s babičkou, maminkou maminky," zavzpomínala na své dětství Jarmila Schnirchová.

„Já mám s manželem tři děti a nemám ráda, když má někdo hlad. Nic jsme s manželem dětem za svůj život nedali, tak jim alespoň teď tak pomáháme," prozradila babička devíti vnoučat, která je pevně rozhodnutá přes své podlomené zdraví splácet dluhy.

Před pěti lety Jarmila Schnirchová prodělala mozkovou příhodu, je v invalidním důchodě, ale aby mohla rodina splácet dluhy a zároveň se všichni mohli alespoň jednou za den najíst, snaží se najít dobře placenou brigádu.

„Než jsem měla mrtvičku pracovala jsem v sodovkárně a kožešnictví, po mozkové příhodě jsem měla i obrnu v noze. Doma jsem ale zůstat nemohla. Abychom si něco přivydělali a zároveň jsem rozchodila obrnu, začala jsem roznášet letáky," řekla žena, která má zdravotní potíže, ale pro nedostatek peněz odmítá jít k lékaři.

Roznášení letáků

Poslední čtyři roky Jarmila Schnirchová roznášela společně s manželem letáky.

„Vstávali jsme vždy ve tři ráno a končili jsme až se to vše rozneslo, někdy až v osm nebo o půl deváté večer. Manžel navíc ještě letáky před roznáškou musel dva dny kompletovat, popsala práci na poště Jarmila Schnirchová s tím, že za tuto práci v poslední době dostávali každý měsíčně jen okolo jednoho tisíce korun, a proto odešli.

„Měli mi vracet asi 3 600, když jsem si o ty peníze řekla, bylo mi řečeno, že to přece není žádný problém, že je to jako 36 korun, a nic mi nedali," řekla.

Žena si přivydělává ještě úklidem hospody, což je nyní její jediný přivýdělek. Měsíční příjem Jarmily Schnirchové je v současnosti 5 296 korun. Společně s manželem dají dohromady za měsíc sotva 11 tisíc korun.

V dluhové pasti

„Musím si sehnat ještě nějakou práci, protože tak se to nedá. Zaplatíme byt a dluhy, a nezůstane nám ani koruna. Dcera, která má čtyři děti, mi vždy půjčí dvě stě korun a v neděli, když dostanu peníze v hospodě, jí je vracím. Pomáhá nám, že nám dá cukr nebo tak. Druhá dcera s pěti dětmi nám vůbec nemůže pomáhat. Zrovna nedávno přijela a ptala se manžela, jestli by mohl někde půjčit peníze, že nemají, co jíst," popsala žena s tím, že obě dcery mají hmotnou nouzi.

Manželé splácí dluhy exekutorům, a aby byli schopni dluhy splácet, vzali si dvě půjčky. „Tisíc platíme exekutorům a dva tisíce jdou na půjčky. Celkem ten dluh nyní činí 193 tisíc korun," spočítala Jarmila Schnirchová s tím že je ráda, že jeden šedesátitisícový dluh se jí podařilo splatit v říjnu.

„Koupíme denně základní potraviny za padesát korun, abychom vyšli do neděle, kdy dostávám peníze z hospody. Jednou za měsíc pak máme maso. Dává nám jej jeden pán, který nám občas dá roznést letáky. Někdy, když dcerka má, půjčí mi peníze na léky. Jinak na ně nemám," říká žena, která si nechce připustit, že potřebuje lékařskou péči. „Musíme za něco nakoupit jídlo. Na doktora opravdu nemám," dodala žena.

Poradna při finanční tísni

Stejně jako splácí dluhy Jarmila Schnirchová, jsou desítky dalších, kteří se dostali do podobné dluhové pasti. Proto i v Prostějově od prosince loňského roku funguje Poradna při finanční tísni na Školní ulici.

„V první řadě, kdy se člověk dostane do podobné situace nám může bezplatně zavolat, a to každé pondělí od 8:30 do 11:30 a od 13:30 do 17:30 na telefonní číslo 800 722 722. Následné poradenství i návrh je také zdarma. Po telefonu se domluvíme na osobní schůzce," informovala zaměstnankyně poradny s tím, že na to, aby člověk mohl být oddlužen nebo mohl vyhlásit osobní bankrot musí splňovat přísná kritéria. (mag)