Na tom, z čeho krmítko ptákům vyrobíte, tolik nezáleží, podstatné je to, čím hladové opeřence nakrmíte.

„U krmítka není tolik důležité z jakého je materiálů, podstatné je, co se do něj dává. Krmit ptáky v zimě můžeme slunečnicovými semínky nebo prosem, ale co je podstatné, do krmítka by neměly přijít solené věci a jídlo z domácností," upozornila Petra Orálková z Ekocentra Iris.

Kresba přes oko, šedomodrý hřbet a narůžovělá hruť, to je brhlík lesní. Pro obratného šplhavce, kterého můžete vidět do krmítka šplhat i hlavou dolů, je vhodné krmítko v podobě kmene s otvory plnými semínek. Brhlík totiž rád vyzobává potravu z kmene stromu.

Během chvilky si ale můžete vyrobit krmítko třeba z borové šišky. „Na vrchol se naváže provázek, šiška se namočí nebo polije rozpuštěným stoprocentním rostlinným tukem a posype se semínky slunečnice nebo prosem," ukázala jednoduché krmítko, které najdete třeba v zahradách mateřských školek, Petra Orálková.

V pátek se do tvorby krmítka pouštěly společně s rodiči i nejmenší účastníci programu. „Podej mi šroubky Honzíku," dal táta pokyn čtyřletému synkovi, který se nejdřív lekl vrtačky a raději prchal pryč, a nakonec se dožadoval, že by chtěl taky vrtat.

Z dílny se neslo šustění šmirgl papírů, bouchání kladivem, vrtání a klepání a do díla se zde klidně pustily i ženy. „Je zde spolupráce, jedna přidržuje, druhá podává," řekla babička šestileté Barči a čtyřleté Lucky, které se s chutí pustily i do vrtání.

Na páteční program spojený s výrobou krmítek naváže také další irisácká akce s názvem Zimní pozorování ptactva na Hloučele, kterou má ekocentrum naplánovanou na 26. ledna.

„Letos slavíme sto let Hloučely, kde máme přes deset let umístěno asi sto budek, které bychom chtěli obnovit," uvedla Eva Zatloukalová z Ekocentra Iris s tím, že ekocentrum pro ptáky umístilo po městě i několik krmítek. Ty najdete například v Kolářových sadech nebo v parku u nemocnice a plánuje umisťovat krmítka i jinde. Problém je ale často s vandaly. Ti třeba srazili krmítko na Hloučele.