Husí i slepičí vyvrtávaná jako krajka, s vyškrabanými ornamenty do vosku či voskem zdobené, další jako cibulový porcelán. Nejvíc je tady však těch s titěrnými obrazci z kousíčků slámy. „To jsou takzvané hanácké kraslice," představuje mi naše tradiční kraslice jejich autorka.Zdobit vajíčka slámou a voskem se do dětské knihovny přišly naučit děti i s maminkami

„To musí být hodiny práce, než ty stovky drobných kousíčků dáte do požadovaného tvaru, ne?" ptám se, jak je tato naše hanácká tradiční technika náročná.

„No, jsou to skutečně hodiny trpělivé práce, nastříhají se slámečky do různých tvarů, a pak se skládají a lepí ornamenty jako je třeba tady na tom černém nebo modrém. Hojné jsou tvary růžiček a různých kytiček," ukázala na hodnotné kousky tradiční umělkyně Miloslava Zatloukalová, která se různým technikám zdobení kraslic a tvorbě ozdob a košíků ze slámy věnuje dvacet let.

„Vezme se stéblo slámy, rozřízne se a rozžehlí se žehličkou, aby bylo rovné, a pak se vykrojí různé tvary. K tomu jen stačí v létě nezapomenout zajít na pole a nachystat si pár stébel," směje se Miloslava Zatloukalová.

„Pak je to spíš o trpělivosti. Vystříhané kousíčky se pak nalepují jeden vedle druhého, a je to taková nimravá práce," vysvětluje mi Miloslava Zatloukalová, zatímco si do diáře na měsíc srpen a září zapisuji, že mám navštívit pole a nasbírat slámu. „Za jak dlouho se to člověk naučí?" ptám se. „Není to tak o čase, ale o tom, kolik kraslic člověk udělá a také o zručnosti.

Tato technika je asi nejtěžší. Já také nedělám všechny vzory, i když jsem jich už udělala tisíce. Je to ale o cviku. Můžete si však sama vyzkoušet." Usedám tedy za stůl již s hromádkami drobných kousků nastříhané slámy. Do rukou beru štětec s nánosem duvilaxu, a potírám a lepím jeden kousíček vedle druhého.

Pár minut lepení drobků slámy, a mé vejce má do toho hanáckého výstavního na kilometry daleko a nestačím ani šestileté Karolínce Andrýskové, která piplavou práci zvládá ve spolupráci s mámou a sestrou Adélkou levou zadní.

Rychlejší je určitě technika zdobení voskem, napadá mě, když vidím, že jedna z maminek po chvilce odchází s barevnou kraslicí. Zdobení slámou na chvíli opouštím, a beru do ruky tužku zakončenou špendlíkem.

„Rozpustí se voskovka nad kahánkem, při čemž vosk musí být úplně horký. Každý náběr na špendlík znamená jeden rychlý tah na vajíčku. Vosk rychle zasychá," vysvětluje Miloslava Zatloukalová. V levé ruce vejce, pravou náběr červeného vosku na špendlík s kovovou hlavičkou a jeden tah, druhý, třetí, čtvrtý, stý. Po deseti minutách hlásím hotovo.

„Technika zdobení voskem je jednodušší a přístupnější. Když už tu rutinu malování chytíte, jde to rychleji," potvrzuje mi Miloslava Zatloukalová. Domů si skutečně po chvilce odnáším vejce plné červených a žlutých „čmáraniček".

Hanácká kraslice

Co se o nich říká?

Že só toze fešácky. Te vajička hanácky. Vestrojeny zlató slámó. Proslavojó naši Hanó.

Jak na ně?

1. Nabarvit vejce například barvou na kůži nebo nastříkat barvou na kov. Nejideálnější je černá, modrá nebo hnědá cibulová, klasická zelená či červená.
2. Vezmeme si slámu z ovsa nebo ječmene, rozstřihneme stéblo a rozžehlíme pásek slámy žehličkou. Nenapařovat!
3. Vykrojíme nebo vystřihneme si různé tvary. Hranaté ostrými nůžkami, kulaté průbojníkem na kůži. Stříháme kosočtverce, trojúhelníky – dle fantazie. Z tvarů se pak skládají různé obrazce – květiny, růže, geometrické tvary.
4. Tvary lepíme na vejce lepidlem (Herkules, Duvilax). Potřou se jím na nelesklé straně a přenesou se na vajíčko špendlíkem a jemně se přitlačí prstem.
5. Začátečníci by měli pro začátek vystřihnout maximálně 200 větších tvarů. 300 – 700 miniaturních a větších tvarů je určeno profesionálům. Zdroj: www.chytrazena.cz

Zajímavost

Zdobení jedné slepičí kraslice = jeden den, křepelčí kraslice = 4 hodiny, pštrosí = jeden týden.

Pokud se vám nechce vlastnoručně vyrábět tradiční kraslice navštivte internetové stránky www.zatloukalova.eu nebo zajeďte za šikovnou řemeslnicí přímo do Brodku u Konice.