Rozhoduji se, že dám alternativní medicíně šanci a vyzkouším její léčebné účinky na vlastní kůži. Zamířím proto do Brodku u Konice a zastavuji u dveří Jarmily Podhorné, která kromě toho, že vyrábí léčebné tinktury, vlastní i elektroakupun­kturní přístroj. Ten je natolik chytrý, že zjistí, jestli mám v těle nějaké parazity, kteří mi mohou způsobovat zdravotní problémy.

Ve dveřích se mě ujímá zaměstnankyně firmy Naděje a vede mě dovnitř.

„Po schodech nahoru a na konci doprava," naviguje mě do správné místnosti, kde už na mě čeká detoxikační terapeutka Jarmila Mikešová. Před ní leží na stole malá krabička s miskou nahoře, z níž vedou dva „dráty". Jeden je červený a druhý černý.

„Je to elektroakupunkturní přístroj Salvia, který umí z jednoho bodu nacházejícího se ve středu dlaně zjistit přítomnost škodlivých látek v těle i kvalitu funkce jednotlivých orgánů," vysvětluje mi Jarmila Mikešová, která se alternativní léčbou zabývá dlouhodobě. S přístrojem pracuje od července letošního roku a za tu dobu jej vyzkoušelo už 110 lidí.

„A jak to funguje?" ptám se a zmocňuje se mě pocit, že princip této „zázračné krabičky" bude nad mé chápání.

„Do misky budu vkládat malé skleněné ampulky, v nichž jsou uloženy informace z fyzické i psychické oblasti. Dám tam například ampuli na žaludeční problémy a pomocí ručičkového ukazatele a zvuku s různou výškou tónu poznáme, jestli v této oblasti máte problém," vysvětluje mi trpělivě odbornice. Tak to tady asi budeme pěkně dlouho, napadá mě při pohledu na šedesát ampulí vyskládaných v řadách v dřevěné krabičce.

„Mohla bych vás měřit klidně celý den, ale zaměříme se jen na to, co vás trápí," uklidňuje mě Jarmila Mikešová, když vidí můj vyděšený výraz.

Do levé ruky vezmu válcovou elektrodu a dlaň pravé ruky položím na malý polštář. Terapeutka mi přiloží zakulacený měřící hrot doprostřed otevřené dlaně, nacvaká v počítači to, co budeme měřit, a můžeme začít.

„Nejprve dám do misky ampulku s testovací látkou a pak do ní budu vkládat jednotlivé ampulky s nažloutlým jemným pískem, abychom zjistili, co vás v těle trápí," vysvětluje mi a z přístroje se mezitím ozývá pípání, které mění svou intenzitu.

„A to se dá měřit jenom z toho jednoho bodu na dlani?" zajímá mě zhruba po půlhodině, kdy už mám v dlani jemný důlek.

„Na ruce je více bodů, ale nejpřesnější měření je ze středového bodu. Vy máte jemnou kůži, proto je u vás měření o něco složitější," vysvětluje mi a pravidelně mi dlaň masíruje navlhčeným ubrouskem, aby byly výsledky co nejpřesnější.

Za hodinu vím, kde mám v těle slabá místa a co bych měla udělat proto, abych se problémů zbavila. Vyfasuji bylinný preparát, který má zlepšit moje trávení, posílit imunitu a snížit riziko zánětů. Tak uvidíme.