Na pódiu se rozezpívává Petr Bende a v zákulisí se připravuje moderátorka slavnostního odpoledne Gábina Partyšová. Využívám situace, a jdu se zeptat zpěváka původem z Ivančic, jak se mu u nás v prostějovské Zlaté bráně líbí.

„No, přijel jsem před chvilkou a dovnitř jsem vešel bočním vchodem. Obchody ani stavbu jsem si tak ještě nestačil prohlédnout," usmívá se omluvně finalista Česko hledá SuperStar a slibuje, že se polepší a dá mi alespoň svůj autogram.

Oficialitky před bouří

Ještě než do Zlaté brány vejdou davy, již dvě hodiny před otevřením, nastoupené přede dveřmi, na pódiu se děkuje Metrostavu, konstruktérům, architektům, stavbařům a bankám.

„Jsem rád, že stavba byla ukončena v tak krátké době a přestanou za námi chodit nespokojení občané, kterým se rekonstrukce nelíbila. Za rozhodnutí prostějovských a olomouckých památkářů, ale skutečně nemůžu," pronáší závěrem své řeči primátor města Prostějov Miroslav Pišťák.

„Před čtyřiceti lety zde na tomto místě otevíral tehdy ještě Prior Josef Mikulík," představí nám současný jednatel Adolf Vlk předešlého majitele, který sklidí potlesk.

Konec oficialit, a jde se přestřihnout páska. Naštelovat foťák, pár sekund, a dovnitř se derou tisíce nedočkavců. Eskalátory div nekolabují pod tíhou stovek lidí, co chtějí poznat i vyšší patra. Nikam se neženu, zůstávám raději při zemi.

Uvězněni v obchůdku

Společně s dalšími lidmi nás dav uvěznil hned v prvním obchůdku u hlavního vchodu.

„Přišla jsem se ze zvědavosti podívat, a takhle to dopadlo," kroutí nešťastně hlavou patnáctiletá Marta Janečková.

„Jsou zde i nějaké slevy, ale jinak ta stavba. Myslím si, že se do prostoru náměstí nehodí, měla jsem ráda hotel U Tří králů, ten měli nechat. Kdyby to alespoň udělali světlejší," postěžovala si pětapadesátiletá Marie Pejřová a uvítala, že v obchodě je alespoň nějaké občerstvení. „Já si myslím, že se sem stavba hodí a bude zde konečně víc obchodů," oponuje Petra Vybíralová s přítelem.

„Ňam, ňam," pochutnávají si trosečníci obchoďáku. Šampaňským a řízky lidé opravdu nepohrdají, někteří si berou i zásoby, po hanácku, na dom.

„Podívejte, ta paní, donesla si i dvě igelitky, asi věděla proč," směje se jedna z prodavaček nejmenovaného obchodu a ukazuje mi, co lidi naláká nejvíc.

No, nic pro mě, raději mizím do klidu, než mě ušlapou potenciální věrní zákazníci Zlaté brány.