„Společnost O.H.Y. chce na místě Dony vybudovat komplex širokosortimentní prodejny potravin o ploše tisíc metrů čtverečních a dvou až tří obchodů nabízejících zboží vhodné na hlavní třídu, kterou denně projde velké množství lidí od nádraží do centra města. O konkrétním nájemci, ať již u potravin či prodejen, společnost jedná s nadnárodními koncerny,“ konstatoval v úterý.

Gottwald objasnil důvod demolice: „Dona je dvacet let neudržovaná, její stav je zoufalý. Má propadlé stropy a zatečené střechy. Navíc byla budova postavená jako výrobní závod firmy Nehera, a tomu i odpovídá její technický a stavební stav. Jsou tam nízké konstrukční výšky, nízká únosnost stropu,“ přiblížil architekt.

Místa pro Vietnamce i Moraváky?

Zdůraznil, že v současné ekonomické situaci neexistuje investor, který by dokázal naplnit něčím životaschopným hned čtyři nadzemní podlaží.

Petr Gottwald veřejnost seznámil s vlastníkem dotčených nemovitostí a zároveň investorem, jímž je vietnamská firma společnost O.H.Y.

„Tato firma má obchodní aktivity po celém světě. V České republice je například vlastníkem Masných krámů v Olomouci nebo v Jihlavě. O své objekty se pečlivě stará, přičemž zaměstnává jak občany z Vietnamu, tak vytváří spoustu pracovních míst pro starousedlíky,“ přiblížil architekt.

Dona - vizualizace budoucí podoby

Chytil se chytá za hlavu

Co říká na projekt „nové Dony“ historik architektury a ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil?

„Taková novostavba se hodí někam k dálnici nebo na sídliště. Centrum města nijak neobohatí,“ vyjádřil se. Podivuje se nad tím, že architekt svolil právě k takovému řešení. „Historickou budovu Dony to nenahradí,“ míní Chytil.

Architekt: Je to hrůza

Prostějovský architekt Ladislav Langer ze společnosti Cad Projekt Plus s Miroslavem Chytilem souhlasí. „Je to hrůza,“ nechal se slyšet s tím, že případná nová zástavba měla mít dvojnásobný objem ve srovnání s tou projektovanou. „V tom místě nemůže být přízemní výstavba, ale třípodlažní,“ tvrdí Langer a stýská si, že Prostějovu chybí post fundovaného městského architekta, který by tento a podobné projekty odmítl. (rh)

DONA V KROCÍCH

1. Vietnamští majitelé pošlou část Dony k zemi

2. Dona padá k zemi a historie s ní

3. Dona v ohrožení! Najde se její zachránce?

Srovnání

DONA DNES

Dona - současnost

DONA V BUDOUCNU

Dona - vizualizace budoucí podoby