Ovocnáři i bramboráři současný déšť vítají. Sucho, které výrazně ovlivňovalo úrodu v předešlých měsících, však může zvednout cenu jablek až o třetinu. „Déšť pomáhá dozrát zimním odrůdám jablek, a pokud by ještě vysvitlo slunce, ovoce by se navíc krásně vybarvilo,“ informoval ovocnář z domamyslického družstva Moravan František Koudelka, jehož lidé právě sbírají odrůdu Spartan. „Našemu sadu se naštěstí vyhnuly jarní mrazíky a kroupy, které poničili úrodu jinde, ale vliv sucha je na naší úrodě patrný. Snížil ji,“ konstatoval Koudelka s tím, že letos se dá předpokládat zvýšení cen jablek až o třicet procent. „A bude možná i hůř,“ poznamenal sadař.

Jeho kolega Jiří Melka z Dětkovic podotkl, že stromům sice déšť prospívá, sběrače však příliš netěší. „Nedá se příliš pracovat,“ řekl dlouholetý správce sadů patřících Hospodářskému družstvu v Určicích. Pokud jde o úrodu jablek tak potvrdil slova Františka Koudelky. Chutného ovoce bude prý letos o něco méně než loni a ceny proto nejspíš půjdou nahoru. „Trh s jablky se ovšem teprve rozjíždí,“ podotkl Jiří Melka.

„Loni jsme prodávali kilogram jablek za třináct až šestnáct korun za kilogram, letos, podle toho, co jsem zaslechla, má být cena vyšší. Přesnější zprávy ale zatím nemám,“ připojila informaci zaměstnankyně prodejny zaměřující se na prodej ovoce a zeleniny, které uzrály na Prostějovsku.

Také bramborám vláha z nebe prospívá. „Jen ať prší, pole to potřebují,“ pochvaluje si ochlazení se srážkami prostějovský agronom František Fajstl. „Vytrvalejší déšť by pomohl i spodním vodám,“ dodal a připomněl, že v posledních letech je znát výrazný srážkový deficit.

Na otázku, zda-li déšť může sklizni brambor nějak uškodit, uvedl, že jistě ne. „Brambor se na Prostějovsku pěstuje poměrně málo a polovina z nich je již sklizena,“ řekl Fajstl. Komplikace by podle něj mohly přinést snad jen přívalové srážky. Voda se však nyní stačí bez problémů vsakovat do dlouhodobě vyprahlé půdy. Jaká bude letos cena brambor si zatím odborníci netroufají odhadnout. „Je ještě brzy,“ reagovala prodavačka ze specializované prodejny zemědělských komodit v Prostějově.