Dlouholetý poslanec byl v Olomouckém kraji na prvním místě kandidátky, ale přeskočili ho jeho spolustraníci na základě preferenčních hlasů. Vyplývá to z informací, které zveřejnil na serveru www.volby.cz Český statistický úřad.

Do sněmovny míří ze druhého a třetího místa olomoucké kanidátky dosavadní poslanci Radim Fiala a Zdeněk Boháč.

Pokud by ODS uhrála v kraji ještě jeden mandát, doplnit je mohla jako třetí v pořadí překvapivě také devětadvacetiletá Eva Pijáčková, která "přeletěla" ostatní díky preferenčním hlasům až z předposledního místa kanidátky.

"Je to pro mne obrovské překvapení, Ivan Langer je v regionu jednoznačně nejznámější osobností z nás všech, čekal jsem, že svou pozici lídra obhájí," reagoval poslanec za ODS Zdeněk Boháč z Přerova. Třetí muž olomoucké kanidátky získal nejvíce preferenčních hlasů.

Eva Pijáčková, účetní z Olomouce, která naopak díky preferencím přeskočila naprostou většinu pořadí včetně lídra Langera, je přitom i mezi regonálními politiky ODS poměrně neznámou osobností.

"Znám ji jen od vidění, rád ji poznám i osobně," poznamenal Boháč na adresu nečekaného úspěchu předposledního jména na kandidátní listině.

Fakt, že Ivan Langer ve sněmovny bude chybět a naopak se do ní dostaly nové tváře, by měl ODS vést ke svolání kongresu v možná nejdřívějším termínu.

Před novináři to uvedl senátor ODS Alexandr Vondra.

"Měl by se svolat kongres, který na ten signál, který dali voliči zareaguje. Tak masivní udělování preferenčních hlasů v moderní době nepamatuji," uvedl Vondra.

Ten se vyjádřil i k budoucnosti Ivana Langera v politice.

"To co se mu stalo je velmi silný signál od voličů," naznačil.

Zpravodajové Deníku, ČTK