Rekonstrukce mostu, jejímž investorem je Olomoucký kraj, přišla zhruba na dvacet pět milionů korun. Olomoucký kraj do celého projektu investoval přes dva a půl milionu korun.

„Dokončení rekonstrukce se posouvá z důvodu zhoršení stavu mostní konstrukce – spodní stavby. Projektová dokumentace byla prováděna po hlavní prohlídce mostu z roku 2014, která shledala dobrý stav. V roce 2018 došlo k odhalení špatného stavu spodní stavby mostu, tudíž muselo dojít k opravě celého mostu, aby nebyla snižována průjezdná tonáž na mostě,“ uvedla Eva Knajblová, mluvčí Olomouckého kraje.

Výhody i nevýhody

I když veřejnost stavbu nového mostu vítá, neprůjezdná cesta mezi Němčicemi nad Hanou a Mořicemi trápí obyvatele Němčicka už dlouho.

Jako problém to vnímají i ve Vrchoslavicích, přes které je nyní řízena veškerá doprava.

„Doprava u nás vzrostla mnohonásobně. Jde to poznat i na znatelně zhoršeném stavu komunikace mezi naší obcí a Němčicemi. Občanům se zvýšený provoz samozřejmě nelíbí, naštěstí žádné větší komplikace nenastaly,“ uvedl vrchoslavický starosta Dušan Svozílek.

V Mořicích si naopak z tohoto hlediska situaci chválí.

„U nás to situaci nestěžuje, naopak máme v centru obce klid,“ prozradil Deníku Martin Obruča, starosta obce Mořice.

Obyvatelé obce vnímají problém spíše v objížďce. Nebaví je totiž jezdit do Němčic na Hané přes Vrchoslavice. Jedná se totiž až o dvojnásobnou vzdálenost. Přesto stavbu mostu všichni vítají.

„Je to jediný správný krok. Vyhneme se nečekané destrukci. Dva případy z Evropy známe, jeden u nás, druhý v Itálii. Dezolátní stav na první pohled nebyl znát, to odhalilo až podrobné sondování,“ vysvětlil Martin Obruča.

V Němčicích nad Hanou to vnímají podobně jako v okolních obcích. Lidé si stěžují na uzavírky a objížďky, ale s rekonstrukci jsou spokojení.

„Omezuje to především obyvatele, kteří jezdí do Brna. Je to opravdu nepříjemné zdržení. Už to trvá dlouho, nejdřív byla rekonstrukce komunikace a nyní mostu. Dle mého měly být analýza provedena předem a ne během stavby,“ svěřil se Deníku němčický starosta Jan Vrána a dodal: „Ale osobně rekonstrukci vítám. Most působil jako bariéra při zvýšeném toku říčky Hané. Po rekonstrukci bude na pár desítek let zase všechno v pořádku.“