„Petici jsem podepsala z důvodu nesouhlasu s povinnými kvótami. Důvodem mého podpisu byla obrana křesťanských hodnot. V žádném případě to neznamená, že bych měla spolupracovat s hnutím pana Konvičky. Nikdy jsem nepodporovala a nikdy ani nebudu podporovat žádná extremistická uskupení," uvedla Jitka Chalánková s tím, že petice je už překonána v čase.

„Prvního října letošního roku jsem v poslanecké sněmovně prosadila usnesení k migraci, které pojednává o detailnějších prověrkách uprchlíků a zpřísnění pravidel jejich přijímání, avšak nikoliv na úkor solidarity. Od hnutí Islám v ČR nechceme jsem se distancovala. Podle všech indicií se v tomto případě jedná o promyšlenou a načasovanou kampaň proti mé osobě," dodala Chalánková.

Místopředsedkyně TOP 09 se již delší dobu angažuje v sociálních věcech a snaží se protlačit důraz na rodinu ve společnosti. Mimo jiné je známá i svými aktivitami v kauze dětí rodiny Michalákových.

Rozruch ve spojitosti s fotografií Jitky Chalánkové zaznamenali i členové prostějovské TOP 09.

„Já osobně si myslím, že celý případ je jen mediálně nafouknutý. Samotná petice koresponduje se snahami státu o regulaci imigrantské vlny. Jediná smůla je, že to zaštiťuje zrovna hnutí Islám v ČR nechceme. Druhá věc je, že fotografie je několik měsíců stará a tehdy mohla být situace jiná. Paní Chalánková je známá svými aktivitami v sociální oblasti, proto je naprosto absurdní v jejím podpisu hledat pohnutky nesnášenlivosti," řekl na adresu mediální kauzy místopředseda prostějovské TOP09 Aleš Matyášek.