Nejtěsnější rozdíl v historii. Senátní volby na podzim roku 2018 se na Prostějovsku zapsaly unikátem. Ireně Blažkové unikl postup do druhého kola o pouhých pět hlasů na úkor současné senátorky Jitky Chalánkové.

"V historii České republiky to byl nejmenší rozdíl hlasů. Dlouho jsem nad tím přemýšlela," ohlíží se novopečená poslankyně, která pokračuje: "Myslím, že je to Boží vůle. Mé místo je v Poslanecké sněmovně. Hodně známých mi tenkrát říkalo, že sněmovna je víc a bude mi lépe vyhovovat. Pocity mám hezké a na práci se těším."

Irena Blažková vděčí svému mandátu současnému náměstkovi hejtmana a přerovskému radnímu Petru Vránovi. Ten se vzdal svého postu kvůli kandidatuře do Senátu.

„K 31. červenci skládám mandát poslance. Nechci čekat až na volby do Senátu a složit mandát v případě úspěchu, ale považuji za fér, že pokud se na ten boj dám, abych se na něj soustředil,“ zdůvodnil Deníku již dříve Petr Vrána.

Nová poslankyně si současně ponechá i funkci starostky své obce.

"Věřím, že se mi obě funkce podaří skloubit. ´Moji zastupitelé´ o mé nové funkci vědí od začátku a mám jejich plnou podporu. Až složím poslanecký slib, budu samozřejmě žádat zastupitelstvo o neuvolněnou funkci starostky po dobu mého působení ve sněmovně," uzavírá Irena Blažková.