Lidé s oprávněním parkovat na místech pro invalidy musí na placených parkovištích, které zřizuje prostějovská radnice, hradit parkovné.

Na rozdíl od Olomouce, Přerova nebo Šumperku, jejichž radnice poplatky za parkování postiženým odpustily, musí invalidé v Prostějově, kteří žijí většinou z malého důchodu, platit stejně jako všichni ostatní.

Mnozí vozíčkáři se navíc bez auta neobejdou, pokud se chtějí dostat co nejblíže k lékařům, na úřady nebo do obchodu.

Oleje do ohně ještě přililo chystané zdražení parkovného v centru města. „Je to ostuda, že lidé s handicapem musí platit. Od té doby, co mi chtěl dát policista na parkovišti ve Školní ulici pokutu za to, že nemám parkovací lístek, se snažím proti tomu protestovat,“ nechal se slyšet invalidní důchodce Bohuslav Hájek z Prostějova.

„Několikrát jsem v té věci kontaktoval jednoho z prostějovských místostarostů,“ dodal muž, který parkovací oprávnění vlastní.

„Velká část lidí s oprávněním parkovat na místech pro invalidy je odkázána pouze na nevelký důchod. Teď, když se parkovné v centru zdraží minimálně dvojnásobně, může to být pro některé z nich problém. Zvlášť pro ty, kteří několikrát do týdne jezdí na pravidelné rehabilitace či k lékaři,“ uvedl Stanislav Brácha ze sdružení prostějovských vozíčkářů.

Prostějovská radnice se parkováním invalidů v centru začala zabývat kolem listopadu loňského roku. „V tu dobu jsme dostali první podněty. Řešení ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud bychom parkování pro handicapované zlevnili nebo úplně zrušili, byl by o parkování ze strany postižených větší zájem. Nemohli bychom zdaleka uspokojit všechny,“ konstatoval prostějovský místostarosta Alois Mačák s tím, že odbor sociálních věcí vydal v regionu 6 700 průkazů zdravotně postiženým nebo těžce zdravotně postiženým a 5 500 průkazů pro ty, kdo vezou těžce postižené osoby.

„Budeme se však snažit rozšířit počet parkovacích míst pro handicapované a samozřejmě upravit i placení,“ slíbil Mačák.