Radní v Prostějově slibovali vloni lidem bezplatné připojení k internetu. Projekt kvůli zamítnutí dotace vyšuměl, letos však zastupitelé zadali konzultantské firmě nový. Ten má zjistit šance města na získání finanční podpory v oblasti sítě, která má propojit úřady a snad i občany. Radní zatím o projektu takzvané metropolitní sítě bez poplatků mlčí.

Majitel počítačové firmy Jan Navrátil se domnívá, že radnice nemůže občanům nabízet dotované internetové služby ať bezdrátově nebo kabelem.

„Muselo by to mít nějaká omezení, spousta firem už dala peníze do vlastní kabelové sítě i wifi a ze strany města by to bylo porušení hospodářské soutěže,“ tvrdí Navrátil.

„Internet zdarma je víceméně sociální služba, která ve svých důsledcích poškozuje tržní prostředí,“ souhlasí Petr Kapounek, společník jedné z mnoha firem, které působí na poli poskytování internetu ve městě. A to není zadarmo? Takovou otázku prý dnes často slýchají od Prostějovanů podnikatelé, kteří nabízejí placené připojení k internetu. Podle profesionálů je to důsledek prohlášení radních, kteří jim tuto myšlenku vnukli. „Bezplatné připojení je obvykle nespolehlivé, pomalé a omezené pokud jde o objem přenesených dat,“ dodal Kapounek.

Radní Pavel Drmola ujistil, že radnice má stále zájem nabídnout komplex služeb, které se týkají rychlejšího poskytování informací úřadům a lidem pomocí internetu. Blíže se však nechtěl vyjadřovat s tím, že konzultantská firma bude mít podklady pro projekt metropolitní sítě až na podzim.

Tomáš Blumenstein, jenž byl loni šéfem komise informatiky na radnici, potvrdil, že žádost o dotaci na internet pro občany byla ministerstvem zamítnuta. Stát tehdy upřednostnil pomoc malým obcím.