První žaloby by měly padnout do tří týdnů, tedy do doby, kdy uplyne rok od úpadku OP. K podání žalob přiměly správce výsledky forenzního auditu, který loni zpracoval A&CE Audit.

„Žaloby budou podávány v případech, kdy právní úkony byly pro OP značně nevýhodné, případně bylo ze strany OP plněno bez právního důvodu,“ řekl E15 Svoboda. Na koho budou žaloby podány neuvedl s tím, že by tak nerad činil před podáním žaloby. Zatím se tak nedá říct, jaký majetek v jaké hodnotě by se mohl do OP vrátit.

U žalob z důvodu neúčinnosti úkonů dřívějšího vedení, takzvaných odpůrčích žalob, musí přitom správce žalobu podat do jednoho roku od zjištění úpadku firmy, tedy do 25. ledna. Žaloby směřující na neplatnost úkonů vedení z dřívějších let pak mohou být podány i po této lhůtě.

„Tuto informaci (o žalobách) nemám a nemůžu k tomu nic říct,“ řekl E15 Milivoj Žák, který v minulosti působil jako obchodní náměstek a generální ředitel OP. Od července 2008 až doposud je předsedou představenstva.

Posledního šéfa OP Jiřího Tuvoru odvolal insolvenční správce loni po prohlášení konkurzu. Důvodem byly podle tehdejších slov Svobody údajně nestandardní postupy Tuvory, pro OP nevýhodné. To ale Tuvora odmítl.

Rozhodnutí o přeměně reorganizace na konkurz ale v prosinci zatím nepravomocně zrušil soud. Podle všeho se tak zastavil prodej majetku, z něhož budou hrazeny nároky věřitelů. Další odklad přitom zřejmě znamená, že hodnota majetku oděvního podniku bude dále klesat. Ještě loni v lednu měl podnik podle odhadu znalecké firmy cenu asi 1,17 miliardy korun, nyní to může být o stovky milionů méně.

vrk