„Nezaznamenali jsme žádný pokles zájmu klientů o hypotéky. Tímto způsobem financuje své nové bydlení, ať už byt či dům, devadesát devět procent našich zákazníků,“ konstatoval makléř prostějovské realitní kanceláře Kocourek Josef Mareš. Většina lidí podle něj upřednostňuje vlastní bydlení před podnájmy i za cenu, že si musí nějakou tu korunu připlatit.

„Hypotéky využívají i movitější klienti. Ti vybírají spíše krátkodobé půjčky na bydlení, ostatní upřednostňují hypotéky na deset i dvacet let,“ dodal Mareš.

Částečně klesla poptávka po hypotékách u klientů jedné z největších realitních kanceláří v Prostějově JH Reality. „Trh s nemovitostmi v posledních třech měsících celkově stagnuje. To se samozřejmě projevilo i v hypotékách. Zda je to tím, že se jejich úroky navýšily, se v tuto chvíli nedá jednoznačně říct. Určitý vliv to ale mít může,“ připustil majitel realitky Aleš Hájek.

Kdo si například sjednal hypotéku začátkem roku 2006, dostal při jednoleté fixaci úrokovou sazbu do tří procent. Loni už to bylo kolem tří a půl procent a začátek letošního roku už přinesl sazbu přes pět procent.

„Známí si brali hypotéku na koupi a rekonstrukci domu před dvěma lety. Dnes bychom si ji chtěli vzít s přítelem i my. Když jsme to společně počítali, zaplatíme na úrocích ve finále asi o sedmdesát tisíc víc. Nedá se ale nic dělat. Vlastní bydlení potřebujeme,“ přiznala Hana Nakládalová z Prostějova, která s partnerem bydlí v podnájmu. Za byt dva plus jedna platí sedm a půl tisíce včetně inkasa. „Chceme si vzít na hypotéku osm set tisíc. Měsíčně budeme splácet necelých šest tisíc. Je to pořád lepší, než platit za cizí bydlení,“ dodala mladá žena.