Již v předchozím týdnu naměřili hygienici z olomoucké krajské stanice alarmující hodnoty a ocejchovali jakost vody známkou čtyři, což znamená, že je nevhodná ke koupání.

Další měření proběhlo v pondělí a přestože si na výsledky rozborů budeme muset počkat minimálně do čtvrtka, pracovníci provádějící odběry se vesele netvářili.

„Byli jsme i na Poděbradech u Olomouce a tam vypadá voda daleko lépe. Tady je to vizuálně mnohem horší,“ komentoval hygienik odebírající vzorky zhruba deset metrů od břehu pláže U vrbiček.

Minulý týden naměřený stupeň čtyři by se tak s největší pravděpodobností mohl posunout o stupínek níže, což by znamenalo označení hygieniků voda nebezpečná ke koupání (stupeň pět, černý smajlík).

Pozor na sinice

Největším problémem plumlovské nádrže jsou zelené sinice.

„Plavcům by mohly hrozit zdravotní potíže. Od alergických reakcí na kůži až po žaludeční potíže, pokud by došlo k polknutí vody,“ uvedla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Eva Čehovská, která takto komentovala hodnoty z předešlého pondělka.

Pokud se tedy předpoklady naplní, Krajská hygienická stanice (KHS) vydá zákaz koupání.

Respektování zákazu koupání je individuálním rozhodnutím každého koupajícího se člověka. Stupeň pět naměřili hygienici na plumlovské přehradě v loňském roce 7. srpna a zákaz koupání platil čtyři týdny.

V letech 2014-2016 se dostala přehradní voda nejníže na stupeň čtyři.