„Situace je absolutně klidná. Nemocnost pečlivě sledujeme a zatím jsme nezaznamenali vůbec žádný nárůst chřipkové nákazy mezi lidmi," uvedla Eva Brablecová z prostějovského pracoviště krajské hygienické stanice.

Podobně je na tom celé území republiky i okolní státy Evropy.

„Chřipkový stav v České republice je stejně klidný jako v ostatních státech Evropy. Sporadicky evidujeme výskyt chřipky typu A i B," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Nízký výskyt chřipkového onemocnění potvrzují i učitelé základních škol, kteří vždy jako první postřehnou zvýšenou nemocnost díky větší absenci svých žáků.

Role očkování

„Chřipka u nás momentálně neřádí, spíš se teď děti potýkají s angínami. Ale nedovedu říct, zda rodiče nechávají žáky očkovat proti chřipkovému onemocnění, nebo ne," řekla učitelka prvního stupně ze Základní školy Majakovského ve Vrahovicích Eliška Holíková.

A právě preventivní očkování sehrává každoročně velkou roli v kritickém období chřipkových nákaz. Někteří zaměstnavatelé dokonce přispívají značnou finanční částkou na pokrytí nákladů očkování, které nehradí pojišťovna. Avšak cena za vakcínu rozhodně nesahá do závratných výšin. Zájemce si zaplatí v rozmezí sto padesáti až tří set korun, v závislosti na podané očkovací látce. Nárok na bezplatnou vakcinaci mají pouze lidé starší pětašedesáti let a pacienti s chronickým onemocněním.

„V práci nám pravidelně na očkování přispívali, takže jsem jej několikrát absolvovala. Nechala bych se očkovat i teď, ale lékař mi to ze zdravotních důvodů nedoporučil," popsala Stanislava Růžičková.

Ne všichni však očkování podporují. Někteří lidé spoléhají především na silnou imunitu a přírodní léčiva.

„Rozhodně bych se očkovat nenechal. Odmítám užívání jakýchkoliv farmaceutik. Stejně účinné mohou být například i dobře zvolené bylinky. Třeba česnek je už léta známý jako přírodní antibiotikum. Samozřejmě že vzít si tabletku paralenu je mnohem jednodušší než sbírat bylinky, ale když to člověk spojí s příjemnou procházkou, tak se z toho stane rázem zábava. Důležitá je ale především prevence," míní Michal Vyroubal.

Samotná vakcinace spadá do kompetence praktických lékařů, kteří očkování provádějí na žádost pacienta.

„Já mám sice jen malý obvod, takže ke mně nespadá tolik lidí, ale za sebe mohu říci, že naštěstí zatím nepřibývá nemocných s chřipkovou nákazou, ale zároveň nemáme v obvodě ani zvýšený zájem o očkování," popsal současnou situaci praktický lékař Vlastimil Vysloužil.

„S očkováním je to stejné jako každý rok. Očkovat se nechávají prakticky stále ti stejní lidé, přibývá jen málo nových zájemců o vakcínu," dodal Vlastimil Vysloužil.