„Za chvíli jdu stavbu převzít. Pokud něco schází jsou to skutečné drobnosti, jako ořezání fólií u domů nebo zádlažba dvou či tří metrů čtverečních,“ prohlásil před polednem městský úředník.

V tu dobu dělníci na staveništi řezali dlažbu, dlaždiči tloukli palicí do kostek a po staveništi pojížděl bagr. O několik hodin později už měli dělníci hotovo. Všechny chodníky, cyklostezky i silnice pokrývala dlažba a zmíněný bagr rozhrnoval hlínu v záhonech.

Brblající důchodce

Některým lidem se však nové chodníky nelíbily.

„Je to hrbatý, až dlažba namrzne, tak na tom budou lidi padat,“ stěžoval si senior František Coufal a holí ťukal do vystupujících kostek na chodníku.

„Dlažbu budeme pěchem „zažehlovat“ aby byla rovná podle norem,“ slíbil René Stávek ze společnosti Firesta, který má stavbu na starosti.

Podle něj bude firma pokračovat v pracech i po předání staveniště.

„Kromě srovnání a zaspárováni dlažby také ve čtvrtek osadíme dopravní značky a tím uvedeme oficiálně náměstí do provozu,“ uvedl Stávek.

Kvůli postupující zimě budou muset odložit stavbaři také úpravy zeleně.

„Travní semeno se teď samozřejmě nedá zasít, stejně jako musíme odložit výsadbu stromů. Čtyři, které už tam jsou budeme muset také přesadit. Nejsou totiž dost vysoké,“ vysvětlil René Stávek. V jamách pro stromy stavbaři prorazili betonovou desku a umožnili jim tak přístup ke spodní vodě.

O 16 dnů navíc

Původně plánovali stavbaři dokončení stavby s rozpočtem kolem deseti milionů na polovinu listopadu.

„Měli jsme ale problémy s lokální únosností podloží. Museli jsme je zpevňovat a tím se stavba protáhla asi o šestnáct dní. Určitou obavu jsme měli také z archeologů, ale naštěstí jsme na nic nenarazili,“ prohlásil René Stávek.

Kromě několika posledních dní přálo stavbařům také počasí. To vyšlo jako na objednávku a tak se podařilo konečně vyřešit letitý problém s rekonstrukcí Husserlova náměstí,“ pochvaloval si Antonín Zajíček, s tím, že odkládat celkové řešení náměstí jako problém pro budoucí generaci by bylo to nejhorší co by se dalo udělat.

Jak by měl Husserlák na konci prací vypadat? Podívejte se na vizualizace