Na úřadu práce je k dnešnímu dni evidováno nejvíce žadatelů od jeho zřízení.

„Překonali dosavadní rekord z února loňského roku, kdy to bylo 6519 lidí,“ uvedl v pondělí mluvčí prostějovského Úřadu práce Adolf Tomandl.

Hlásili se i na Silvestra

Ještě ke konci prosince měl úřad v registru 6476 lidí. V posledních dnech roku se hlásili ti, kteří chtěli ještě využít lepších podmínek při poskytování podpory.

„Za poslední čtyři dny roku 2010 se přihlásilo 156 lidí. Z toho na Silvestra, kdy jsme měli mimořádně také otevřeno jen pět,“ popsal zájem uchazečů Tomandl.

Percentuelní míra nezaměstnanosti soupla od listopadu z necelých deseti procent na „pouhých“ 11,1 procenta a je stále nejnižší v kraji.

„Předpokládáme, že další nárůst už nebude tak progresivní. Na konci roku se do míry nezaměstnanosti vždy promítá to, že zaměstnavatelé ukončují pracovní poměry. Letos jsme zaznamenali i sto padesát ukončených živností,“ poznamenal Tomandl.

Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy dosáhla míta nezaměstnanosti téměř desíti procent a na jedno volné místo připadalo osmaosmdesát uchazečů.

Na internetových stránkách prostějovského Úřadu práce je necelých osm desítek nabídek, které obsahují celkem devětaosmdesát míst. Méně míst nabízí úřady už jen v Rakovníku a v Jeseníku.

Šanci mají řidiči a řemeslnící

Největší zájem u zaměstnavatelů je o řemeslníky, řidiče nákladních aut či obsluhu do supermarketů. Drtivá většina z nich však vyžaduje praktické zkušenosti, absolventi tedy mnoho šancí nemají.

„Obcházela jsem firmy, ale i tam, kde bych měla odpovídající vzdělání mi řekli, že raději vezmou důchodce,“ postěžovala si Jana, která loni v Prostějově absolvovala odbornou školu.

Důvodem nezájmu o mladé lidi je fakt, že penzisté pro zaměstnavatele představují nejen výhodu zkušeností z praxe, ale také úlevu při odvádění sociálních plateb.

Změny v systému

Od nového roku nastala ve vyplácení podpory řada podstatných změn.

„Pro ty uchazeče, kteří bez vážného důvodu ukončí zaměstnání sami nebo dohodou se zaměstnavatelem se snižuje podpora na 45 procent výdělku. Pokud člověka propustí nebo má k odchodu z práce vážný důvod, dostane 65 procent svého původního platu,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Noví uchazeči o práci si také nebudou moci při podpoře přivydělat. Pro ty, kdo se stihli zaregistrovat do konce roku ale zůstává možnost přivydělat si až čtyři tisíce korun. Podpora se také nebude vyplácet po dobu, na kterou dostal člověk vyplacené odstupné.

Snaha najít si práci je v celé republice enormní. Pokud se v pondělí někdo chtěl podívat přes internet na volná místa v evidenci úřadů práce nezřídka se setkal se sdělením: „Vyhledávání volných míst je přetížené. Zkuste to později.“

Srovnání regionálních ukazatelů nezaměstnanosti
Srovnání regionální míry nezaměstnanosti