Připomněl, že do složení kandidátky se promítlo i nedávné sloučení dvou klubů – ODS Prostějov město a ODS Oblastní sdružení Prostějov.

„Liché posty totiž obsadili lidé z jednoho klubu, sudé pak z druhého,“ upozornil. Dlouholetého prostějovského starostu Jana Tesaře nenominoval podle jeho slov na volební lístek nikdo z členů sloučené prostějovské ODS.

„To lze chápat jako logickou snahu o generační výměnu,“ vyjádřil se zdroj Deníku.

Místostarosta Pavel Drmola prý neuspěl ani v opakované volbě do kandidátky.

„Snad za to může jeho vztah k členské základně,“ zamyslel se citovaný člen ODS Prostějov.

Stoupal, ale podporu neměl

Poukázal na paradoxní fakt, že Pavel Drmola, ač v Prostějově před pár dny propadl, hájí od letošního března post předsedy oblastní rady ODS.

„Drmola stoupal, ale podporu zespoda neměl. Je otázka, jaké ponaučení si z toho vezme do budoucna,“ podotkl k tomu zdroj.

Vlastimil Uchytil pak podle všeho doplatil na to, že nebyl členem prostějovské ODS. Členství měl údajně v jiné obci a do Prostějova se přihlásit nemohl, protože zde platil stop stav.

„To je blbost. Kandidovat může kdokoli, kdo má v místě trvalé bydliště,“ reagoval na to místostarosta Uchytil.

Za sebe i kolegy Tesaře a Drmolu pak vzkázal: „Členská základna má zkrátka na složení kandidátky tento názor. My jsme důvěru nedostali, proto kandidátům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů.“

Jména Jiří Snášel a Lukáš Andrýsek se prý na oblastním sněmu ODS diskutovala. Na kandidátce však nejsou. „Nejspíš kvůli tomu, že na některé projekty žádají o městské peníze a to by je mohlo dostat do střetu zájmů,“ nechal se slyšet zdroj Deníku.

Peichl má vliv

To Zdeněk Peichl, který je nejen radním, ale i majitelem stavební firmy získávající městské zakázky a navíc také spoluvlastníkem Radničních listů, na jejichž vydavatele město nevypsalo žádné výběrové řízení, na kandidátce figuruje. Patří mu šesté místo. „Je to silná osobnost,“ hodnotil zdroj.

Pospíšil je spojen s kauzou ŽŠ Rejskova

Lídrem do podzimních obecních voleb prostějovské ODS je městský radní Jiří Pospíšil, dvojkou zastupitelka Ivana Hemerková.

Veřejnost si tato jména nejspíš vybaví z kauzy zrušení Základní školy v Rejskově ulici v Prostějově. Jak Hemerková, tak Pospíšil totiž byli v pracovní skupině, která navrhla ke zrušení nejprve Základní školu v Kollárově ulici.

Město jí ale vrátilo návrh k přepracování a komise pak operativně rozhodla o zrušení ZŠ Rejskova. Schůzky, jež byla svolána narychlo, se zúčastnilo jen sedm ze třinácti členů. Přestože se rozlícení učitelé, děti i rodiče snažili ZŠ Rejskovu zachránit, zorganizovali kvůli tomu před radnicí i happening, zastupitele neobměkčili.

Děti ze zrušené školy pak začali vyučovat kantoři na Základní škole v Palackého ulici, jíž šéfuje Jiří Pospíšil.

Ivana Hemerková jako šéfka komise školství a zastupitelka spolurozhodovala o budoucnosti budovy, kterou zčásti užívala „její“ Střední zdravotnická škola. V rozhovoru pro Deník, který se jí ptal, zda si myslí, že se jako ředitelka této školy dostala do střetu zájmů, odpověděla:

„Ne. Šlo o školu, nikoli o budovu.“ (rh)

Volební lístek do zastupitelstva ODS

1. Jiří Pospíšil
2. Ivana Hemerková
3. Michal Müller
4. Milada Sokolová
5. Radim Fiala
6. Zdeněk Peichl
7. Radek Zacpal
8. Jiří Svatoš
9. Jitka Hájková
10. Tomáš Blumenstein
11. Radek Trunečka
12. Tomáš Iránek
13. Tomáš Vrba
14. Petra Kupková
15. Pavel Čunderla
16. František Lizna